До месец-два се очаква да приключат преговорите с Турция по договора с "Боташ". Това съобщи министърът на енергетиката Ива Петрова в предаването "Говори сега" по БНТ. Тя изрази надежда, че в резултат на разговорите може да се стигне до промяна на транспортните такси за пренос на газ и по-изгодни условия чрез нов меморандум за енергийно сътрудничество.
Газови потоци
Трайчо Трайков: Плащанията по договора с "Боташ" са спрени, но фактурирането продължава
Турският външен министър: "Боташ" и "Булгаргаз" обсъждат преразглеждане на договора
Бившият енергиен министър: Балонът с лъжи за "Боташ" започва да издиша
"Водят се експертни разговори. Има работни групи, които в момента работят по тази тема", посочи министър Петрова. На въпрос дали може да се очаква реално намаление на таксите, така че преносът на газ през "Боташ" да стане конкурентоспособен, тя отговори, че се надява в най-скоро време да има конкретни резултати.
Ива Петрова припомни, че споразумението с "Боташ" беше сключено в коренно различни условия (2023 г. - б. р.), когато бяха прекъснати доставките на руски газ за страната и нямаше възможност от друга входна точка да бъдат доставени количества за България. Това споразумение изигра изключителна роля за гарантиране на сигурността на заявките, коментира енергийният министър.
По думите ѝ пазарната среда и условията в момента се променят, така че е напълно нормално партньорите в едно търговско споразумение да разгледат нуждата от промяна на параметри и да намерят решение, балансираното към днешните условия.
Основният фокус на преговорите е свързан с транспортните разходи и конкурентоспособността на преноса на газ през "Боташ" спрямо алтернативните маршрути в Европа. Петрова изрази надежда, че ще бъде постигнато намаление на таксите, което да направи доставките по-ефективни.
Тя подчерта, че при такива преговори този договор трябва да запази двете ключови ползи за България - гарантиране на сигурността на доставките и възможностите "Булгаргаз" да се включи активно в развитието на регионалния пазар.
По отношение на българската газопреносна мрежа Петрова подчерта, че тя е една от най-добре свързаните в региона. По думите ѝ изключително много се работи по повишаване на капацитетите с всички наши съседни страни и се правят големи инвестиции по вертикалните коридори. В тази връзка енергийният министър заяви, че бъргарската инфраструктура има огромен потенциал да бъде използвана за доставки от сигурни източници, които да заместят руските, включително и в контекста на приетия регламент за доставки на руски природен газ, който започва поетапно да влиза в действие, с пълно прекратяване към края на следващата година.
Петрова изрази надежда България да продължи да бъде надежден партньор и транзитьор на ресурси за широкия регион, Украйна, Молдова, с перспективи и за Централна Европа.
Що се отнася до проекта за зелен енергиен коридор, който да свърже Грузия, Азербайджан, Турция и България, а оттам и другите страни в региона, енергийният министър съобщи, че той е на фаза предпроектно проучване и на база резултатите от него ще се проведат разговори с Европейската комисия за наличие на финансиране.
Дир.бг

Коментари
Анонимен
Той тоя договор нали беше много изгоден , защо го предоговарят?РР май по голям лъжец от ББ
Анонимен
Изгоден е, но за определени хора.