Експертен оглед на уличната мрежа в Шумен е установил, че 10 улици се нуждаят от неотложен ремонт. Изчислено е, че той ще струва 865 130 евро.
Това става ясно от извънредна докладна записка на кмета Христо Христов, внесена като допълнителна точка за утрешното заседание на Общинския съвет.
В нея е посочено, че при огледа са установени участъци с нарушена асфалтова настилка, наличие на дупки, неравности, пукнатини и локални деформации, както и нарушена достъпна среда. Анализът на общината е показал още, че конструкцията на настилките в по-голямата си част е запазена и не е налице необходимост от цялостна реконструкция на инфраструктурата, а само текущ ремонт.
За неотложен текущ ремонт са:
- ул. „Сава Доброплодни“ на стойност 21 200 евро
- ул. „Райко Шуменски“ в участъка от ул. „Август Попов“ до ул. „Септемврийско въстание“ на стойност 25 794 евро
- участък от ул. „Люлебургас“ стойност 64 118 евро
- ул. „Никола Йонков Вапцаров“ в участъка от ул. „Дедеагач“ до ул. „Тракия“ на стойност 58 171 евро
- Продължението на ул. „Дедеагач“ (в посока Индустриална зона „Тракия“, районът на бивш завод „ЗИЕНО“) на стойност 255 132 евро
- ул. „Родопи“ в участъка от ул. „Одрин“ до ул. „Дедеагач“ на стойност 90 071 евро
- ул. „Асен Златаров“ на стойност 114 823 евро
- ул. „Кольо Фичето“ стойност 67 083 евро
- участък от ул. „Одрин“ на стойност 57 432 евро
- ул. „Тракия“ на стойност 111 306 евро
Парите за ремонта на 10-те улици ще се вземат от целевата държавна субсидия за капиталови разходи на Община Шумен, която за 2026 г. е в общ размер на 1 730 263 евро. Предстои Общинският съвет утре да разреши използването на сумата.
ШУМ.БГ

Коментари
Анонимен
На ул.Ж.Спиридонов новите обитатели на новите блокове с разрешения от временните гл.архитекти на Л.Христов спират колите си на нашия паркинг, защото са проектирани без гаражи и паркоместа. А общ.чнгета ни глобяват по 50евро защото си спираме на нашия стар паркинг.
Анонимен
А какво става с ул.Висока поляна 5 и 3 , в кв. Еверест, малки са, и с по малко псри могат да се оправят, не са ремонтирани от 30 и повече години, все няма пари.за там....и там живеят хора, данъкоплстци на Общината, винаги след обаждане идват да окосят тревата...все сме последната дупка на кавала....
ДупкаДоДупка
Не знам кое е по-голямо – дупките по улиците или наглостта да ни убеждават, че се работи за подобряване на инфраструктурата. Резултатът е видим всеки ден под гумите ни.
Петър
Метнали са по една лопата асфалт от камиона в дупките около Алиса. Надяват се да слегне като асфалта на Ришки проход.
Кв.тракия
Целия тракийски квартал е в дупки,
Ул Дедеагач 8 е в окаяно състояние,там постоянно влизат камиони на Булмаг , после ул.Беломорска .
Тези улици са забравени изцяло от общината. Кмете в тоя град няма само булеварди
Мхмм...
Ул. Колю Фичето фигурира във всички списъци за неотложни ремонти през последните 3-4 години и никога не стигат до нея...
Биляна С.
Ако още беше агент Хари щяхме да гледаме парите за ремонти през крив макарон
Анонимен
През последните три години Община Шумен демонстрира последователна политика за подобряване на уличната инфраструктура както в града, така и в населените места от общината. Чрез значителни инвестиции, целенасочено планиране и активна работа по различни програми за финансиране местната власт успява да подобри състоянието на пътната мрежа и да осигури по-добра среда за жителите.
Анонимен
Особено впечатление прави мащабът на извършените ремонти. Само за периода 2024–2025 г. са завършени над 59 улици в град Шумен и 26 улици в селата на общината, като са обновени и множество междублокови пространства. Реализирани са десетки текущи ремонти на обща стойност над 5 милиона лева.