Австрийските власти превърнаха родната къща на Адолф Хитлер в полицейски участък. Сградата отворя врати днес след некoлкогодишен ремонт, а решението за новата ѝ функция цели да предотврати превръщането ѝ в място за поклонение за неонацисти, съобщиха световните агенции. 

Реконструкцията e струвала около 20 милиона евро. Според плановете в сградата, която включва пристройки и вътрешен двор, ще бъдат настанени служители на областната дирекция на полицията и местния полицейски инспекторат.

Родната къща на Адолф Хитлер се намира в австрийския град Браунау ам Ин, близо до границата с Германия. Семейството му обаче живее в къщата само за кратко и напуска града през 1892 г., след като баща му, митнически служител, е преместен на работа.

Построена през XVII век, сградата първоначално е действала като хан, като е имало отделни помещения за стопаните. След аншлуса на Австрия през 1938 г. тя е закупена от нацистката партия и се превръща в символично място, свързано с култа към Хитлер.

След края на Втората световна война австрийските власти полагат последователни усилия да не допуснат къщата да се превърне в място за поклонение на неонацисти. През годините тя е използвана като библиотека, училище, банков офис и център за хора с увреждания.

През 2017 г. австрийската държава отчуждава имота след продължил години спор със собствениците, за да определи окончателно неговото бъдещо предназначение. Експертна комисия отхвърля вариантите за събарянето или превръщането ѝ в музей, като вместо това препоръчва преустройство, което да я направи възможно най-трудна за разпознаване.

След мащабна реконструкция сградата е превърната в полицейски участък - решение, което според властите цели окончателно да обезсмисли използването ѝ като обект на неонацистки поклонения.

Пред къщата се намира мемориален камък, изработен от гранит, донесен от бившия концентрационен лагер Маутхаузен. Надписът върху него гласи: "За мир, свобода и демокрация. Никога повече фашизъм. Милиони загинали ни напомнят."

Дир.бг