ЕК: Не можете да пуснете реакторите току-така
Ако България поиска официално да се промени Договора за членство заради временно отваряне на двата реактора в Козлодуй, ще трябва много добре да аргументира позицията си.
Това заяви пред БГНЕС Феран Тарадеяс Еспуни, говорител на еврокомисаря по енергетиката Андрис Пиегбалс.
Ние уважаваме и се отнасяме с разбиране към решението на българския парламент, но в същото време отварянето на двата спрени реактора на АЕЦ "Козлодуй" може да стане само в съответствие със законовите разпоредби на ЕС, коментира още Еспуни.
Той уточни, че затварянето на двата реактора през 2006 г. е в изпълнение на клаузите от Договора за присъединяване на България към ЕС.
"Този договор не е само български закон, той също така бе ратифициран от парламентите на всичките останали 26 държави-членки. Така че не е достатъчно българският парламент само да се обяви против него. За да бъде променен този договор, това трябва да стане само със съгласието на всичките 27 държави, категоричен беше говорителят на еврокомисар Пиегбалс.
"Ако българското правителство реши, че е наложително да бъдат отворени двата реактора, то ще трябва да поиска официално специално разрешение от ЕК за частична отмяна на Договора, като се позове на член 36, който се задейства само ако възникнат "сериозни и трайни затруднения, в който и да е сектор на икономиката или затруднения, които могат да причинят сериозно влошаване на икономическата ситуация", уточнява още Еспуни.
Ако България отправи такова искане, то трябва да бъде придружено с много детайлно обяснение и конкретни доказателства, че това е единственият начин да се реши кризата. Едва след това Еврокомисията ще трябва да вземе решение дали това е наложително или не, увери Еспуни.
Междувременно говорителят на Европейската комисия Марк Грей също отбеляза, че е нужно да има много сериозни обстоятелства, с които България трябва да се справя, за да реши да изпрати искане до Европейската комисия реакторите да бъдат пуснати отново. "Дискусията, която водихме през изминалите седмици, премина в обстановка на криза. Този криза (газовата) вече е разрешена и проблемът за отварянето на реакторите се появява в различен контекст, който е свързан с Договора за присъединяване", изтъкна той, цитиран от БТА.
Грей припомни препоръката на председателя на ЕК Жозе Барозу към премиера Сергей Станишев да гледа в бъдещето - как да се постигне енергийна сигурност чрез свързване на различните газопреносни системи, чрез използване на газохранилища, на втечнен газ. "Важно е да се гледа напред, а да не се обръщаме, както е в случая, към технологии от 70-години", коментира говорителят на ЕК.
В същото време Словакия се отказа днес да пусне отново стария си ядрен реактор от съветски тип, който се канеше да задейства след спирането на доставките на руски газ, съобщи икономическото министерство на страната, цитирано от Франс прес. Причините за пускането му вече не са актуални, обосноваха се от ведомството.
672
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар