ЕС може да загуби 3,5 млн работни места през 2009 година
Европейската комисия (ЕК) представи за първи път нова серия от месечни анализи за преглед на ситуацията с безработицата в ЕС.
Това съобщи пресслужбата на ЕК в София, цитирана от БТА. На всеки три месеца ЕК ще изготвя актуализирана информация за ефектът на кризата върху социалната система. ЕС вече взе координирани и ефективни мерки, за да неутрализира въздействието на кризата, особено в областта на заетостта. Планът за възстановяване на икономиката, одобрен от всички страни членки през декември, цели да запази и създаде нови работни места, както сега, така и в бъдеще, включително и да разработи краткосрочни мерки за насърчаване на търсенето чрез водещи инвестиционни и инфраструктурни проекти (като например пълноценното използване на непохарчените 5 млрд. евро от бюджета на ЕС за ключови инфраструктурни проекти в областта на енергетиката и широколентовия интернет).
ЕК предложи промени на Европейския социален фонд и Европейския фонд за приспособяване към глобализация, за да ги направи по-ефективни в периода на финансовата криза и да помогне на повече хора да запазят работните си места, както и да си намерят нова работа. Политиката на "гъвкавост плюс сигурност" (т. нар. Flexicurity) продължава да предоставя полезна рамка за действие - включително чрез т. нар. "вътрешна гъвкавост" като работа на непълен работен ден, която позволява на работниците да останат на работните си места и да поддържат или усъвършенстват уменията си. Това е полезно и за работодателите, които ще спестят разходи за набиране и обучаване на нов персонал, когато икономиката се възстанови.
Последните данни за края на 2008 г. и януари 2009 г. показват, че трудовите пазари в ЕС започват да реагират силно на сегашния икономически спад като компании от няколко сектора обявяват значителни съкращения на персонал, а бизнес доверието и потребителското доверие продължават да спадат. До декември средният процент на безработицата в ЕС бе по-малко повлиян от резкия икономически спад и понижението на доверието спрямо в САЩ. Безработицата в ЕС през декември се увеличи само с 0,6 процентни пункта в сравнение с равнището й година по-рано, докато броят на безработните в САЩ е нараснал с 2,3 процентни пункта. Съкратените работни места в момента са много повече отколкото новосъздадените, а безработицата в ЕС нараства, като в момента е 7,4 процента.
След като бизнес доверието и потребителското доверие се понижиха рязко през декември и отново спаднаха през януари, експертите предвиждат допълнително влошаване на трудовите пазари през следващите месеци. Според последните прогнози на ЕК растежът на заетостта ще бъде отрицателен през 2009 г. като цялостната заетост ще се свие с 1,6 процента или с около 3,5 милиона работни места, докато средната безработица в съюза се очаква да се покачи с около 2,5 процентни пункта през следващите две години.
Металообработващата, машиностроителната, автомобилната промишленост, както и секторите на финансовите услуги и транспорта са били най-силно засегнати от съкращенията на работни места през януари. В тези сектори са били обявени съкращения на чисто 100 000 работни позиции през четирите месеца от октомври 2008 г. до януари 2009 година. Търговията (на едро и дребно) изглежда най-устойчивият сектор, в който са обявени значителен брой нови работни позиции през последните месеци, включително и януари (само 21 000 нови работни места са открити в областта на търговията във Великобритания). Младите хора и работещите на временни трудови договори са първите, които ще бъдат засегнати от нарастването на безработицата. В същото време възрастните, чуждестранните граждани и домакинствата с ниски доходи също може да са сред най-засегнатите категории от широкото въздействие на икономическия спад.
Въпреки рязкото понижение на инфлацията и спада на цените на петрола и други суровини, отчетени през втората половина на 2008 г., силното поскъпване на хранителните продукти, жилищата и енергията през последните шест месеца имаше особено неблагоприятно въздействие върху домакинствата с ниски доходи и по-възрастните хора, сочи докладът на ЕК.
127
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар