Пет млн. лева е бюджетът за 2010 г. на Фонда за трансплантации
Пет млн. лева е бюджетът за 2010 г. на Фонда за трансплантации, който е включен в бюджета на изпълнителната агенция, каза директорът на новосъздадения фонд д-р Веселин Иванов при представяне на новото ръководство на изпълнителната агенция по трансплантации в МЗ. Това е само държавната субсидия, към която ще се набират помощи и дарения, предаде репортер на БГНЕС.
Самият председател на фонда е бил трансплантиран преди 8 месеца. Трансплантацията има и социална и медицинска философия, каза д-р Иванов. Специална комисия ще прегледа стъпките, по които се правят трансплантациите и ще създаде ясни стандарти по трансплантация в България, допълни д-р Иванов. Те ще са готови до месец. "Премиерът Бойко Борисов ми възложи да въведа ред в агенцията и смятам да изпълня това", бяха първите думи на д-р Теодора Джалева, новият директор на изпълнителната агенция по трансплантациите . В агенцията няма деловодна система, всички документи са на екселски таблици и се съхраняват в гардеробите на служителите, каза Джалева. По-късно тя каза, че има регистри, но те така са заведени, че трудно се управляват. Възложена е софтуерна поръчка за изработване на информационна система, стана ясно от думите на д-р Джалева. Преди ден тя е проверила дежурния телефон на изпълнителната агенция по трансплантации и никой не е вдигнал телефона. След последващо позвъняване на останалите телефони никой от агенцията не се е представил, че това е телефон на агенция. Никой не се е заинтересувал от мнимия пациент, които се нуждае от трансплантации - да му поиска телефон за обратна връзка, каза д-р Джалева. Според д-р Джалева три са функциите на агенцията - да образова обществото, да осигурява логистика и да е банка за информация. Според д-р Теодора Джалева терминът "донор" носи отрицателна емоция, по-подходяща е думата "дарител", защото дарителството дава живот, то е от човек на човек, допълни тя. "Когато има болен човек, боледува цялото семейство, не само пациентът", каза д-р Теодора Джалева.
Няма да има раздаване на органи под масата, заяви новият директор на изпълнителната агенция по трансплантация като визира не винаги прозрачните процедури, по които органите са стигали до пациентите. Според нея не бива да остава впечатление за надпревара между трансплантационните центрове. При предстоящите случаи решенията ще се взимат открито, в присъствието на представители на всички центрове. Д-р Джалева призова да се използват съвременните технологии като електронен подпис, парола за достъп, въвеждане на данните в компютър, а не на хартия. Наблюдението на пациентите след трансплантация за поддържащо лечение е също част от логистиката на агенцията, каза д-р Джалева. Много от пациентите, които са имали успешни трансплантации и са млади инженери, юристи, но са инвалиди първа категория работят като пазачи, разказа д-р Джалева. Една от целите на агенцията е страната ни да стане Балкански център по трансплантация, водят се преговори за създаване на Балкания трансплант, подобно на Евротрансплант. По-разумно е да развиваме трансплантациите в България, допълни д-р Теодора Джалева.
Голяма част от хората на хемодиализа не са се записали като чакащи трансплантация, каза Иван Димитров от Асоциацията на хемодиализираните в България. Само един-двама наши сънародници са били трансплатнирани в страни от ЕС през м.г. и то благодарение на свои роднини там или за това, че имат двойно гражданство./БГНЕС
186
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар