Б. Велчев: Не е работа на прокуратурата да разкрива престъпления
Необходима е конституционна промяна за статута на главния прокурор, заяви преди заседанието на ВСС главният прокурор Борис Велчев, предаде репортер на БГНЕС. По думите му статутът трябва да се промени така, че главният прокурор да има чисто административни функции. В момента по думите на Велчев главният прокурор е недосегаем, но това е лошо, защото той носи отговорност за всички отрицателни неща в прокуратурата. На въпрос чувствате ли се недосегаем от закона, Борис Велчев отговори: „това е една хубава тема и тя вероятно има своите европейски проекции от последните дни”. По думите на Велчев недосегаем от закона е всеки главен прокурор. „Аз имам своето алиби в тази посока. Това съм го писал и като научен работник”, коментира главният прокурор. По думите му фигурата на главния прокурор в България е изведена в положение, което е със „съмнителна логичност”. „Той е едновременно административен ръководител, носи отговорност за 1700 души. Очевидно не може да упражни ефективен контрол”, аргументира се Борис Велчев. В същото време за всичко, което става в прокуратурата е виновен главният прокурор, посочи още той. „Статутът на главния прокурор е такъв, че в България е много важно да се знае кой ще е главен прокурор. Аз искам статутът на главния прокурор да бъде променен така, че да няма никакво значение кой ще е главен прокурор”, заяви Борис Велчев. По думите му главният прокурор трябва да стане просто един нормален административен ръководител в съдебната власт с нормални властови правомощия, да ръководи Върховната касационна прокуратура. Освен това трябва да се съсредоточи в това, което е работата на един главен прокурор – методическата дейност, уеднаквяваща прокурорската практика, посочи още Борис Велчев. Той коментира още, че в една правова държава репликата „Над мен е само Господ” (думи на бившия главен прокурор Иван Татарчев – бел.авт.), но тя няма място в един правов ред. Велчев допълни, че според него главният прокурор трябва да бъде прокурор, като всички останали с повишени отговорности, но в никакъв случай недосегаем какъвто е в момента. „Аз предлагам Конституцията да бъде редактирана в една определена насока. Там да се каже, че главният прокурор се занимава единствено с методическото ръководство на прокурорите в страната”, коментира още Велчев. По думите му надзора на законността върху дейността на прокурорите трябва да се осъществява от апелативните прокурори по места, защото това там е изпълнима задача. „Главният прокурор не може да осъществи надзор върху законността върху 1700 прокурори и това го разбирате”, посочи още Велчев.
"Ако питате мен дали прокуратурата работи срещу организираната престъпност ще ви напомня добре познати на журналистите дела. И вероятно ще ви напомня, че през последната година доста знакови фигури от организираната престъпност, които или са в ареста или са подсъдими или имат европейска заповед за задържане или са вече в затвора. Това, което стана през последната година срещу един не малък кръг, до сега неприкосновени личности, не беше нито просто, нито лесно", коментира още Борис Велчев. Той призова от време на време да си припомняме тези факти, иначе се забравят. Не се чувствам обиден, заяви Велчев на въпрос дали не се чувства обиден от твърдения, че прокуратурата не е работила ефективно преди изтичането на 100-те дни на правителството. Борис Велчев допълни, че по този начин го карат да коментира политически диалог. Има още доста място за напредък по отношение борбата с организираната престъпност, допълни още главният прокурор. „Самоцелно преследване на бивши управляващи не може да има по една много проста причина. И ми се струва, че в една правова държава едно самоцелно преследване няма как да стигне в съд”, коментира Борис Велчев. Той посочи, че ако има преследване всички тези дела, които ще се окажат в съда, където е последната инстанция, която ще каже дали е имало, или нямало доказателства. Велчев, допълни, че за да бъде внесено едно дело прокуратурата е имала доказателства. Прокуратурата комфорт никога не е имала, заяви Велчев на въпрос, дали преди 100-те дни на правителството е имала комфорт да си върши работата. Велчев подкрепи твърдението си с думите „не мога да стигна до Висшия съдебен съвет без да ми зададете всички въпроси, които са ви развълнували през седмицата”. „Спомнете си на колко други хора в държавата може по този начин да зададете тези ваши въпроси”, допълни Борис Велчев. Той посочи, че комфорт няма, нито от законодателството, нито от условията, в които работи, комфорт няма и от медийния натиск.
Запитан дали е възможно да има разследване срещу настоящи, а не само срещу бивши управляващи Велчев отговори: „разбира се, че е възможно”. Той обаче допълни, че трябва много ясно да бъдат разбрани компетенциите на две институции в държавата – разкриването на престъпление е по изключение работа на прокуратурата. Разкриването на престъпления е работа на много различни органи – МВР, ДАНС и други. След това започва процесът по разследване, което е работа на прокуратурата, посочи още Велчев. „Така, че когато правите забележката, че прокуратурата не разкрива престъпления, спомняйте си, че не е нейна работа”, заключи Велчев. Прокуратурата, като институция и наказателното преследване изобщо, се превърна в политически аргумент, допълни още Велчев. И двете неща не са редни, заяви Борис Велчев на въпрос дали е удачно да се поставят срокове в работата или да я обвиняват, че е такава, като по времето на Тодор Живков.
БГНЕС
111
1
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Анонимен
А АКО ГЛАВНИЯ ПРОКУРООР Е ТЪП И КОМУНИСТ КАКВО ДА ПРАВИМ?