България узакони проекта "Набуко"
Народното събрание ратифицира споразумението за изграждане на газопровода "Набуко" между България, Австрия, Унгария, Румъния и Турция. Всички политически сили заявиха, че подкрепят проекта, но с различни аргументи.
Споразумението беше подписано на 13 юли 2009 г. и е един от приоритетните проекти на европейската енергийна мрежа. Годишно се предвижда през газопровода да преминават 31 млрд. куб. метра газ.
"Набуко" (nabucco-pipeline.com) е основна възможност за диверсификация на газовите доставки за българската страна, се посочва в мотивите на вносителя - Министерският съвет. Проектът осигурява достъп на България и на Европейския съюз до значителните газови ресурси на Каспийския регион и Близкия изток и съответно би намалил зависимостта от руските доставки.
Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков припомни, че "Набуко" е приоритетен за ЕС. Очаква се първият етап да бъде въведен в експлоатация до 2015 г., а към 2020 г. да заработи с пълния си капацитет.
Към момента споразумението е ратифицирано от Унгария, а в останалите страни е в напреднал стадий, посочи Трайков.
Преговаряме и за "Южен поток", който ще струва два пъти повече от "Набуко", напомни министърът.
От "Коалиция за България" аргументираха подкрепата си за проекта с това, че той е израз на последователната политика за диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ. Дори Сергей Станишев заяви, че "голямата политика на търсене на алтернативни проекти започна през миналия мандат".
"Г-н Станишев, Вие започнахте работата по сключване на споразумението "Набуко, след 16-те "мрачни" за България дни, когато миналата година руският газ спря за България и се оказа, че няма алтернативни източници", опонира от трибуната депутатът от Синята коалиция Иван Иванов.
Според него "Набуко" дава реална диверсификация на източниците и на доставките за страната ни и в момента е единственият през българска територия с реверсивен режим на действие.
И според Рамадан Аталай от ДПС ратификацията е в интерес на България. Според Аталай правителството на Иван Костов било пропуснало възможността да диверсифицира пътищата за доставка на газ, тъй като проектът "Син поток" е заобиколил страната ни.
Източник: VESTI.bg
134
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар