Снимкa: Варненска и Великопреславска св. митрополия
Специален подарък готви шуменския храм “Св. Три Светители” за деня на влюбените 14-ти февруари. След сутрешната молитва отец Красимир ще изнесе сребърната кутия, в която са положени част от мощите на Свети Валентин.
Шуменският храм е един от малкото, които притежават ценната реликва. Мощите на светеца се пазят само в Рим, Москва, Варна и Шумен.
Шуменската църква се е сдобила с костица на римския мъченик благодарение на шуменеца-богослов Михаил Гърков. Той разговарял лично с игумена на римския манастир “Санта Кроче”, който съхранява мощите на голяма част от италианските светци. След това дарението било благословено от Папа Йоан Павел ІІ и през 2006-та шуменския храм “Св. Три Светители” получил сребърно ковчеже с 6 сребърни реликвариума. На този с мощите на Свети Валентин е изписано „S.M.Valentini“/на долния ред в средата/. По молба на Варненския и Великопреславски митрополит Кирил мощите на светеца са разделени на две, като по-малката част отива във варненски манастир.
Вярва се, че молитва пред чудодейните мощи на Свети Валентин запазват любовта вечно.
ШУМ.БГ
Леле!!! Горките светци... Костица тук... костица там... Те направо ги разпарчетосаха хората :))) Може скоро да получим и буркан с изсушения ..хмм... на светеца... ;)
Утре е Сирни заговезни.Какъв ти Св.Валентин.А на 10.02. бе Мъченица Валентина.
А бре тия в Храма нямат ли си "попско календарче" - много поразии е направил Комунизмът в Православието и затова нахлуват всякакви....(всичко,което не е Православие , е секта...)
Коментари
цццц
Бре бре !Що сте такива наивници бе?Вие в кой век живеете?
Батко
" Загърбихме завета на дедите,
в главите ни са,"Валентин" и "Хелауин"?
Напушени се реем сред звездите
и дружно връткаме гюбеци кат един!?
Утре ден за прошка е..,но що от туй,
не трябват ни традициите на преците!"
сестра
Бате батееее ,влак с глава не се спира.
ГОЧО ГОЧЕВ
УТРЕ Е СВ.ТРИФОН ЗАРЕЗАН! ЧЕСТИТ ПРАЗНИК И НАЗДРАВЕ!
МНОГО КЪСМЕТ И ЗДРАВЕ НА ВСИЧКИ ВЪВ ФОРУМА!!!!!!!!!!!!!
ГОЧО ГОЧЕВ
ПРОСТИ МИ БАТЕ , НАПИСАХ ГО ОТ СЪРЦЕ! МНОГО ХУБАВО СИ ГО НАПИСАЛ ВЪВ ФОРУМА!!! КЪСМЕТ И ЗДРАВЕ...
1234
А освен всичко друго е и Сирни заговезни- да си простим да искаме прошка, покрай модерните празници-чуждоземски забравихме нашите
Lele :)
Леле!!! Горките светци... Костица тук... костица там... Те направо ги разпарчетосаха хората :))) Може скоро да получим и буркан с изсушения ..хмм... на светеца... ;)
валентин
Утре е Сирни заговезни.Какъв ти Св.Валентин.А на 10.02. бе Мъченица Валентина.
А бре тия в Храма нямат ли си "попско календарче" - много поразии е направил Комунизмът в Православието и затова нахлуват всякакви....(всичко,което не е Православие , е секта...)
Батко
"Защо ли мамо тъй ми липсваш,
защото сигур, нямате до мен!
От тебе мамо прошка не поисках,
но,...ти, вечно ще ми липсваш!"