Започва имунизационната кампания срещу свинския грип
От понеделник идната седмица в Шумен започва имунизационната кампания срещу свинския грип, съобщиха днес на пресконференция в Регионалната инспекция по опазване и контрол на общественото здраве. РИОКОЗ разполага с 1400 дози ваксина, които са безплатни за желаещите да се ваксинират. Организацията за тази кампания ще бъде създадена от общопрактикуващите лекари, които трябва да уведомят диспансеризираните в тяхната листа пациенти. „Имунизацията е безплатна и тя ще се извършва също в имунизационния кабинет на РИОКОЗ на ул. „Калоян“ №1. Могат да се ваксинират всички желаещи, независимо от това дали имат ОПЛ или не са здравно осигурени“, уточни д-р Марко Марков, директор на дирекция „Надзор на заразните болести“. Според него показани за имунизация са всички лица над 6 месечна възраст, но желателно е да се имунизират тези с тежки хронични заболявания на дихателната и сърдечно-съдовата система, диабет, хронични бъбречни и чернодробни заболявания, както и медицински персонал и служители в институции.
Ваксината, която ще се използва е на австрийската фирма Бакстер с търговско име Целвапан. Тя е утвърдена от Европейската агенция за лекарства. „Нежеланите ваксинални реакции са леки, както при другите противогрипни ваксини –болка, зачервяване, неразположение и умора“, каза д-р Марков.Той допълни, че ако желаещите са много министерството на здравеопазването има готовност да предостави още ваксини за Шумен.
ШУМ.БГ
Вече наистина се чудя защо изобщо се усигурявам. Ако не идеш на частен кабинет не ти обръщат внимание, трябва да си платиш и тогава те лекуват, поне симулират. Тук е поредното доказателство, че не е нужно да си здравно осигурен.А, и Маркооооооов, 1400 ваксини на 100 000 град са предостатъчни, нали.....
левия играе джобен футбол,на дамата с очилата тази работа и се струва несериозна,дамата с почерненета коса за какво ли мисли, а този с листите, защо сие забравил очилата
00
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Коментари
анонимен
Вече наистина се чудя защо изобщо се усигурявам. Ако не идеш на частен кабинет не ти обръщат внимание, трябва да си платиш и тогава те лекуват, поне симулират. Тук е поредното доказателство, че не е нужно да си здравно осигурен.А, и Маркооооооов, 1400 ваксини на 100 000 град са предостатъчни, нали.....
аз
левия играе джобен футбол,на дамата с очилата тази работа и се струва несериозна,дамата с почерненета коса за какво ли мисли, а този с листите, защо сие забравил очилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
невинния
Пийте вечер 500 грама ракия с дебело мезе и не се бойте, всичко ще е ок.ха ха ха