11 главни редактори поискаха с писмо до финансовия министър Симеон Дянков на 22 април информация къде най-големите държавни фирми си държат парите. Сред тях Българският енергиен холдинг, държавните гиганти в енергетиката, железниците, "Информационно обслужване", "Терем", "Булгартабак", пише в утрешното си издание в. "24 часа".
Те настояха за точна информация в кои търговски банки са депозирани свободните им средства. Попитаха как се прави избора на банката и какви са правилата и критериите за управлението на риска при избор й. Поискаха отговор как се провежда текущ мониторинг за размера на депозираните средства. Писмото до вицепремиера с исканата инфорация бе основано на Закона за достъп до информацията. На 15 май срещу държавна такса от 19,08 лв. те получиха в табличен вид и разбити по видове валута сумите, които държавните фирми държат в банките. Министърът бе приготвил и справка за парите на министерствата и в кои банки са. 856 млн. лева на 18 държавни компании са на разплащателни сметки и на депозити в 27 банки. Данните са към 31 март 2010 г. До декември миналата година сумата е била 842 млн., а през август 2009 г. държавният бизнес е имал 1,199 млрд. лв. Намаляването на спестяванията на държавните компании се обяснява с факта, че финансовият министър си прибра дивидент от много от тях. Това показват справките, които вицепремиерът изпрати на 11 главни редактори. Голямата сума от тези стотици милиони са 12 банки. Трезорът на държавния бизнес, с 48% дял, е Корпоративна тъговска банка. При нея, на разплащателни сметки и депозити, са 408 млн. лв. Тя категорично и непоклатимо стои на първо място като банката, в която държавните фирми си държат парите. Разместването е при второто място. От него "изпада" Уникредит Булбанк, а го заема СИБАНК. При нея вече по сметки за 80 млн. лв. държавни пари, а до края на миналата година са били едва 41 млн. СИБАНК е привлякла двойно повече суми от мегакомпаниите на държавата и изплува напред от шеста позиция. Пазарният дял на този трезор вече е 9 на сто, а е бил 5%. Този скок се дължи на "Булгаргаз", които в рамките на един месец внесоха и изнесоха 50 млн. лв. без да има обяснение за техните действия, заявиха от банката. Без тази сума реално нямало промяна в привлечените от нея срадства. Според неофициални информация това било направено умишлено, за да се внуши, че СИБАНК в последно време е започнала да трупа все повече държавни пари, без това да отговаря на действителността.
Вчера шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов каза, че тази седмица са изтеглили 70 млн. лв., за да платят за .... Разпращателните им сметки били много динамични. Компанията работела най-вече с 6 банки защото с тях имали връзка клиентите им. Трета си остава Централната кооперативна банка, но пазарният й дял пада от 10 в края на 2009, на 7% през 2010 г. Сумите, които са депозирани при нея намаляват от 86 млн., на 61 млн. Това трето място ЦКБ вече дели с Уникредит Булбанк и по размер на сумите и като процент на дела от държавните пари. С място назад отива Инвестбанк. При нея са държали 73 млн. лв., сумите са се свили на 54 млн. лв., делът и от 9 пада на6%.Между 41 и 12 млн. са в Райфайзенбанк, банка ДСК, Общинска банка, БНБ, Първа инвестиционна банка, Пиреос банк и БНП "Париба". Големите пари на държавния бизнес естествено са на държавната енергетика. А тя ги държи най-вече в Корпоративна търговска банка. Така Българският енергиен холдинг е вложил на депозит в нея над 66 млн. лв. , "Булгартрансгаз" - 55 млн. лв., АЕЦ "Козлодуй" - 30 млн. лв. Забелязва се обаче, че в разплащателните сметки СИБАНК става предпочитана за някои фирми в енергетиката. В края на миналата година "Булгаргаз" е държал в сметки при нея 4 млн. лв., а в края на март 2010 г. - 32 млн. лв. Увеличават се с близо 5 млн. и парите на газовата компания в Корпоративна банка. Уникредит Булбанк и Общинска банка са пък предпочитани от "Благоевград-БТ". Тютюневата фирма държи при тях 22 и 3,7 млн. лв. Най-много пари държи Националната компания "Железопътна инфраструктура" в Корпоративна банка и в ЦКБ. Летище София е сложило да депозит 29 млн. лв. в евро в ЦКБ, Инвестбанк и Корпоративна търговска банка. Най-богатото държавно предприятие - "Ръководство въздушно движение" е сложило на влог в евро 11 млн. лв. в БНБ, 19 млн. лв. в Корпоративна банка и 11 млн. лв. в ЦКБ. 82 142 344 лв. държат министерствата и държавните ведомства на депозити в банки към 31 март. От началото на годината сумата е намаляла с 4,4 млн. Най-много пари за лихви правителството има в "Уникредит". Там са почти половината от депозитите или над 36 млн. лв. На второ място в класацията е "Банка ДСК" с 19,861 млн. лв. В ОББ пък има депозити за 7,4 млн., а в "Българската банка за развитие" - 6,984 млн.
От всички министерства най-много пари по срочни сметки имат финансите. Те държат на депозит в банките 23,182 млн. лв. Само 900 хил. лв. по-малко имат министерство на образованието. Те са и с най-голям ръст на депозитите. За 3 месеца са успели да вложат нови над 3 млн. лева. Почти са удвоени и средствата на депозит на земеделското министерство - от 5,4 на 9,166 млн. лв. Това обаче се дължи на преструктурирането на държавната агенция по горите, която от Министерски съвет мина на подчинение на агроведомството. Така нейните над 5,3 млн. лв. в банки към 31 декември 2009 г. са занулени и прехвърлени по бюджета на земеделското министерство. Най-бедно пък се оказва министерството на културата. Те държат на влог 167 966 лв. Въпреки това са успели да утроят сумата на депозит, след като в края на миналата година са имали едва 56 711 лв.
"Държавният резерв" също е спестил още пари и от .273 хил. лв. в края на 2009 г. вече има 428 хил. лв. на влог. Централната администрация на Министерски съвет пък е внесла в банките 6,416 млн. лв. Почти изцяло парите са на временни депозити. Всички сметки на държавни фирми са открити след конкурси, заяви преди дни шефът на "Корпоративна търговска банка" Цветан Василев. Вчера той не отговаряше на мобилния си телефон. Срещу сумата от 400-450 млн. лв. на държавните фирми били дадени насреща и 200-250 млн. лв. кредити на държавни структури. Олихвяването на сметките ставало при нива от 5,5 до 7,5 на сто, което било дори повече от пазарната лихва. Повечето от сметките се обслужвали без такси при най-добри условия.
Как държавните фирми избират банките, в които да си държат парите, попитаха още главните редактори.Министерствата, които са собственици на държавни компании отговориха, че залагат на кредитен рейтинг от най-големите агенции. Следва конкурс с оферти, някои искат три, други повече от четири. Водещ мотив бил минимизирането на риска, доходността, надежността и ликвидността на банката. Други освен на тези критерии наблягат и на видовете разплащания в реално време с чужбина. В транспортното и в строителсното министерство изборът на банка, дори и след конкурс, се одобрява от министъра. Сметките на министерствата обаче са в БНБ. Но могат да държат пари и в търговски банки. /БГНЕС
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар