700 млн. лв. повече са разходите за пенсии през 2010 година в сравнение с миналата година, въпреки че няма увеличение на пенсиите и към този момент не може да има такова увеличение, заяви по време на кръгла маса във Варна управителят на НОИ Христина Митрева, предаде коредпондентът на БГНЕС.
Общо разходите за пенсии по думите й възлизат на 7 млрд. и 500 млн. лв. с ДДС и пощенска такса. Участието на държавата е с 4 млрд. и 500 млн. лв., като трансфер и покриване на дефицита, поясни Митрева. Това означава пък, че приходите от вноски са по-малко от половината от цялата сума. Българската пенсионна система се превръща от осигурителна в такава, която се финансира от данъците, каза още управителят на осигурителния институт.
За да се възстанови ролята на осигурителните вноски като основен източник на приходи, според Христина Митрева трябва да се преустановят намаленията на осигурителните вноски. Така например тя посочи, че едно намаление от 2 % коства на системата 400 млн. лв. От изнесените статистически данни стана ясно още, че мъжете получават пенсия средно 13 г. след пенсионирането им, докато при жените средният период е 18 г. Тревожна тенденция представлява увеличаването на смъртността на хората в трудоспособна възраст – 44-55 г. при мъжете и 42-50 г. при жените.
Макар и бедни обаче хората днес живеят по-дълго, констатира Христина Митрева, която посочи още, че България е 5-а в света по средна възраст на населението. Ако в момента тя е 42 г., през 2040 г. се очаква средната възраст да се вдигне до 47 г. Вариантът за реформа, който НОИ ще предложи на Народното събрание пък, предвижда от 1 юли 2011 г. право на пенсия да се придобива при 40 г. осигурителен стаж за мъжете (сега 37 г.) и 37 г. осигурителен стаж за жените (сега 34 г.) и минимална възраст за пенсиониране 63 г. за мъжете и 60 г. за жените. Предвижда се още лицата, които са навършили 65-годишна възраст, но нямат необходимия брой години осигурителен стаж, да се пенсионират с намалена пенсия при условие, че имат минимум 15 г. действителен осигурителен стаж. Лицата, навършили пенсионна възраст, но на които не им достигат 3 г. осигурителен стаж, да имат право на пенсия, но в намален размер. За всяка година осигурителен стаж размерът на пенсията да се намалява с 2,4 % (0,2 % на месец). Предвижда се и бонус за лицата, изпълнили изискуемите условия за години – възраст и осигурителен стаж, които продължават да работят, без да им е отпусната пенсия. /БГНЕС
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар