За въвеждането на фискален борд се обявиха водещи икономисти. Те остро разкритикуваха политиката на кабинета да продължава да увеличава разходите, въпреки че приходите в хазната намаляват.
Според икономиста Петър Чобанов - въвеждането на механизъм, подобен на валутния борд във фискалната политика, би ограничил харчовете на правителството. "Подобни правила наистина се необходими за България. За съжаление валутният борд, който е един вид така да се каже меко правило за фискален борд и като налага до известна степен фискална дисциплина се вижда, че не е достатъчно ограничителен за правителството, когато то реши да отвърже кесията. Тоест нещо подобно на валутния борд може да има по отношение на фискалния сектор, но за това е необходим един доста сериозен консенсус, който според мен е трудно постижим. Винаги за правителството, особено при факта, че възможностите за реакция чрез паричната политика са много ограничени, правителствата според мен ще са много по-склонни да се запази този вид политика - фискалната политика като възможност за реакция и по тази причина няма да са толкова склонни да се откажат и от това си право, да провеждат фискална политика, тоест да увеличават разходите в периода на криза, който макар че не е правилно поне според мен и както се вижда не води до някакви позитивни резултати, най-малкото за пред електората е винаги доста добра мярка", каза Чобанов.От своя страна Лъчезар Богданов определи прогнозите на правителството за развитието на икономиката през следващите три години като "оптимистична". "Макрорамката за догодина е направена отзад напред", категоричен бе Богданов. Според него правителството първо е решило колко да изхарчи, а после как да финансира харчовете си." Единственото, което може да ограничи политиците в България да харчат безотговорно, е абстрактно правило, което те не могат да прескочат просто с гласуване в парламента. В България няма леви и десни партии идеологически, тоест нямаме защитен механизъм през политическата система да знаем, че ако левите направят твърде много дефицитно харчене, хората ще изберат след това десните, които ще коригират. Нямаме такъв механизъм. Защото се вижда, че това не работи. Единственият механизъм е да запишем някъде, но не в закон, може би в Конституцията, какво да се прави и какви да са параметрите, които държавата може да харчи. Както преди 13 години записахме, че БНБ няма да печата необезпечена хартия и да лъже хората, че това са пари, казахме, че всяка хартия, която се дава на хората е обезпечена сто процента с евро и това проработи вече 13 години, така нещо такова трябва да се случи и в областта на фискалната политика", обясни Богданов. Според икономиста Георги Прохаски 2010 г. ще завърши с нулев и дори отрицателен икономически растеж. Това не дава основание на правителството да смята, че догодина брутният вътрешен продукт ще има ръст от 3 %, категоричен е Прохаски.
Днес кабинетът ще обсъди макрорамката за следващата година. В нея е заложен икономически ръст от 3 %, дефицит от 2,5 % и инфлация от 1,8 %. /БГНЕС
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
мм
Вместо да измислят какви ли не маймунджалъци,ПОЛИТИЦИТЕ да спрат да крадат,че за срамотите станаха милиардери за сметка на народа.Стига с тия показни арести.Дайте да видим осъдените.Говорим за бордове,къде са виновните за това ни състояние?
мама
Министър Дянков да бъде изритан от страната!
Борисов Бойко да спре да се прави на самовлюбен нарцис!Престъпниците да бъдат съдени по бързата процедура.
Ако не се справят да извикат китайците на помощ или Уго Чавес.
Дивкотак
Според мен идеята е рационална. Навсякаде трябва да има правила. Може да не са мн.добри, но са правила. По-добре е да има правила отколкото да ги няма и да не се знае защо,какво и как се прави.До тука консенсуса със статията.
Харчове трябва да се правят, но за това което ще стимулира производството. Например вземането на Топлофикацията и осигуряване на когенерацията. В което силно се съмнявам. Защото не виждам далаверата. Не харчове за безумни проекти само и само да се оредят наши фирми и хора до държавната ясла. Последните 20 г. са точно това Сбъркано като философия - да създадем работни места.Абсолютна глупост. Трябва да се инвестира в това което ще създаде работни места. Тогава инвестициите се мултиплицират.
Чух един слух че ОБЩИНА ШУМЕН ИСКА ДА ИЗСЕЧЕ ЛИПИТЕ ОТ КРИСТАЛ ДО РУСКИ ПАМЕТНИК. Нещо на което всички гости на града - наши и чуждестрани са ни завиждали и са ми го казвали. Да прави някаква площ и да я засажда наново с нови декоративни видове. Поредното безмие в Центъра на Шумен - като трапа до хотел Мадара. ЕТО ТОВА Е ТЪПА И БЕЗУМНА ИНВЕСТИЦИЯ ПО ВРЕМЕ НА КРИЗА.ЗАЩО ? - ЗА ДА СЕ УРЕДЯТ НАШИТЕ ФИРМИ.АЗ МИСЛЯ ЧЕ ШУМЕНЦИ ТРЯБВА ДА СЕ ВДИГНАТ ДА ЗАЩИТЯТ ГРАДА СИ. СТИГА БЕЗУМИЯ ЗА ДА ГУШИ НЯКОЙ.Сега ще ни докарат от девет кладенеца вода, че липите били стари, че туй, че унуй и т. н. Че в Лайпциг има липи по на 100 години, е то е в Германия