Гърция и Франция се разграничиха от вота за Седемте (нови) чудеса на света
Гръцкият министър на културата Йоргос Вулгаракис се разграничи от вота за Седемте (нови) чудеса на света, тъй като в списъка не бе включен Акрополът в Атина, съобщават гръцките електронни медии. Паметниците не могат да бъдат избирани с конкурси за красота, заяви той и добави, че в гласуването по интернет не е била отчетена истинската им стойност. "Този вот не ни засяга, тъй като в него участието на правителства и организации е минимално. То засяга частни интереси, а ние заставаме зад изявлението на генералния секретар на ЮНЕСКО, според когото не е трябвало да се допуска подобно гласуване", подчерта Вулгаракис. ЮНЕСКО действително не желае да признае конкурса. Организацията отказа да го подкрепи, тъй като смята, че това е чисто рекламно мероприятие, целящо да повиши популярността на неговия организатор, швейцарския режисьор, пътешественик и бизнесмен Бернар Вебер.
Франция също се е дистанцирала от избора на новите седем чудеса. Сред предложенията, които не събраха достатъчно подкрепа, бяха мегалитите в Стоунхендж, Акрополът в Атина, църквата "Света София" в Истанбул, замъкът "Нойшванщайн" в Германия, Статуята на свободата в Ню Йорк, Кремъл и храмът "Св. Василий Блажени" в Москва и Айфеловата кула в Париж. Предполагаше се, че пирамидите в Гиза, които са единственото оцеляло от Седемте (стари) чудеса, съществували преди повече от 2000 години, ще попаднат и в новия списък. Това обаче не се случи. Междувременно напливът от туристи, които ще посещават руините на Мачу Пикчу, ще постави в опасност крепостта на инките. Археолозите се тревожат, че този древен паметник буквално е застрашен от разрушаване. Веднага след обявяването на Седемте (нови) чудеса организаторите стартираха нов проект: Седемте природни чудеса на планетата.
Желаещите да участват могат да номинират седем природни обекта в категориите: "Резерват" (за животни), "Каньон и фьорд", "Пещера", "Крайбрежие и канара", "Гора", "Геоложки обект", "Ледник", "Планина, вулкан, скала", "Природен резерват", "Оазис-пустиня", "Праисторически природен обект", "Подводен свят, риф", "Вода, море, езеро, река" и "Водопад".
Номинирането ще продължи до 8 август 2008 г, след което група експерти ще състави списък от 21 обекта за гласуването, което ще определи победителите.
183
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар