Разработиха бърз метод за откриване на аутизма
Британски учени разработиха мозъчно сканиране, което може да засича аутизма при децата, като спестява времето и разходите по диагностика на заболяването.
Изследователите от Иснтитута по психиатрия в Кралския колеж в Лондон са публикували детайли по техниката, която е показала до 90% точност при възрастните. В момента децата се оценяват чрез продължителен процес, който изследва уменията им за социално общуване, комуникация и въображението им. Обикновено диагнозата отнема поне 18 месеца. Според Кристин Екер, член на изследователския отдел на института, ползите от новата процедура може да бъдат “огромни“, като се намали необходимостта от времеемкия, скъп и подтискащ процес на поставяне на диагноза. "В момента очакваме тестове, за да видим дали нашите тестове могат да помогнат на децата". Британските учени се надяват, че новият метод може да е както по-бърз, така и до 20 пъти по-ефективен, като струва 100-200 лири (120-240 евро). Очаква се техниката, която засича структурни изменения в мозъка, да може да се използва след поне две години. Аутизмът и свързаните с него болести засягат 6 или 7 от всеки 1000 индивиди, като често пречат на социалните им умения и способностите им да изразяват собствените си емоции. Все още не е известно лечение.
АФП
401
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар