Н. Караджова: Таксата за депониране през 2014 ще е 35 лева на тон
Въвежда се скала за определяне на стойността на таксите за депониране на общините за следващите 4 години, като за 2011 година отчисленията са по 3 лева за 1 тон депонирани отпадъци, обясни днес в МС министърът на околната среда и водите Нона Караджова, предаде репортер на БГНЕС.
Става дума за отчисления, които общините са длъжни да правят още от 1997 година по силата на Закона за местните данъци и такси, в който е разписано, че в таксата за битови отпадъци се включват и разходи за изграждане на бъдещи съоръжения. Механизмът на Фонд „Депониран отпадък” е да се стимулират общините да изграждат системи за предварително третиране – инсталации за сепариране, компостиране, механично третиране, тъй като, колкото повече общините намаляват депонираните отпадъци, толкова по-малки ще са отчисленията. Средствата за фонда ще се събират от гражданите. Тъй като нормата на натрупване е средно около 300 килограма на жител, всеки гражданин ще плаща през 2011 по около 0,98 лева. Между 40 и 50 % от таксата битови отпадъци обикновено се плаща от юридическите лица. Следователно гражданите ще платят реално около 60 стотинки. През следващите години таксата ще се увеличава постепенно, като рязкото увеличение е през 2014 година, когато отчислението ще бъде 35 лева на 1 тон. Така един гражданин ще плаща по около 11 лева през 2014 година. “Обичайната практика е, че инсталации за предварително третиране могат да се проектират и изградят за максимум 2 години. Ако общините съумеят за 2 години да изградят тези свои съоръжения, те ще намалят значително отпадъците, които се депонират, а и сериозната цифра през 2011 ще ги разтревожи”, смята екоминистърът. Тя припомни, че през 2008 година Европейския съюз прие нова Директива за управление на битовите отпадъци на общините, която изисква през 2010 година най-малко 50 % от битовите отпадъци да се оползотворяват ,а минимум 70 % от строителните отпадъци трябва да се оползотворят. Искаме от сега да заложим основите и за следващите правителства за провеждането на една последователна политика, коментира Караджова. “Надяваме се, че когато дойдат изборите следващата есен гражданите ще зададат въпроси на своите кметове за това какво ще се случи с местните сепариращи инсталации. Силно се надявам гражданите да се интересуват от това как ще бъдат третирани техните отпадъци”, заяви тя.
Караджова коментира и това, че балите със софийски боклук ще пътуват към Ловеч, Цалапица, Карлово, Севлиево. “Именно поради липсата на солидарност между общините при решаване на проблеми, които водят до негативни резултати за цялата страна, ни принуди да направим промените в Закона за отпадъците, съгласно които до 10 % от оставащия капацитет на съоръжения за третиране на битовите отпадъци, в случай че те са изградени с преобладаващи средства от държавата, могат да се използват по разпореждане на правителството за решаване на проблеми на други региони”, коментира екоминистърът. Именно тези промени от закона са използвали днес министрите, за да решат, че цялото оставащо количество балирани софийски отпадъци ще бъдат разпределени в четирите регионални съоръжения – общо 150 000 тона. Съгласно закона Столична община ще заплати пълния размер на депониране и транспорта до другите общини, но да не плаща нищо друго. Твърдо дълго продължи този рекет между общините и ако имаше приемливи искания, нямаше да променим Закона за отпадъците, призна тя. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар