Комисията за регулиране на съобщенията проведе среща с телекомите по повод преносимостта на мобилните и фиксираните номера, на която бяха обсъдени пречките, създавани за българските потребители след стартирането на услугата на "едно гише", информират от КРС.
От 6 август тази година, когато се въведе процедурата за пренасяне на фиксирани и мобилни телефонни номера на "едно гише", в КРС постъпиха 73 жалби от потребители – физически и юридически лица, за възникнали проблеми при предоставянето на тази услуга от операторите. В резултат на анализ на постъпилата информация и предвид високата обществена значимост на преносимостта на номерата, регулаторът покани на среща "Мобилтел" ЕАД, "Космо България Мобайл" ЕАД, "БТК" AД и алтернативните оператори. На нея бяха обсъдени основните причини, поради които потребителите подават жалби пред КРС, а именно неспазването на предвидения в съответните Функционални спецификации двудневен срок за предоставяне на информация от даряващия доставчик на приемащия относно пороци в заявлението за преносимост и т.н.
От КРС напомнят на операторите, че е даден четиримесечен срок, в който те да се подготвят технически за стартирането на услугата на "едно гише". Въпреки това, телекомите все още допускат необосновани грешки от техническо естество, с които се опитват да оправдаят възпрепятстването на удовлетворяването на молбите за преносимост на потребителите. Операторите от своя страна увериха комисията, че работят за решаване на проблемите и заявиха готовността си до 1 октомври всички затруднения да бъдат отстранени. Комисията за регулиране на съобщенията настоя пред операторите установените досега нелоялни търговски практики на възпрепятстване и спиране на процеса на преносимост на "едно гише" да бъдат прекратени. В противен случай регулаторът предупреди, че от 1 октомври тази година, при установяване на нарушение, на нарушителите ще бъдат налагани най-високите санкции, предвидени в закона, а именно до 100 000 лева. /БГНЕС
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар