Световните агенции: Споразумението в Триполи ще бъде обявено във вторник
Висшият съдебен съвет на Либия не е разглеждал днес делото на българските медици и палестинския лекар, съобщи Франс прес, като се позова на официален източник в Триполи. Днес съветът бил обсъждал само дневния ред на заседанието си, а утре щял да има ново заседание.
Неназован източник обяви пред Ройтерс, че споразумението ще бъде обявено официално във вторник, 17 юли. "В момента уточняваме подробностите на мерките по неговото прилагане. Ако ги изпълним, ще обявим споразумението довечера. Но ако не ги изпълним до тогава, ще обявим споразумението утре, вероятно на пресконференция", казал източникът.
Според други източници, цитирани от германската агенция ДПА и от БТА, заседанието, което бе първоначално насрочено за сутрешните часове, а по-късно за вечерта, изобщо не се е състояло. Според трети източници, между които и пратеника на БНТ, съветът днес вече бил взел решението си, но то ще бъде съобщено във вторник.
През целия ден България очакваше върховният юридически орган на Либия да обяви, че отменя или заменя смъртните присъди на невинните пет българки и палестинския лекар, осъдени от съд в Триполи за заразяване на деца с вируса на СПИН. Напрегнатото очакване в България и във всички световни медии, за които самото очакване бе водеща новина, бе напразно. До късно през нощта от Либия не дойде никаква информация. Българското посолство в Триполи не беше уведомено до 23 ч. дали ВСС е имал сесия. Очакването е оправдано, тъй като на 11 юли министърът на външните работи на Либия Мохамед Шалкам съобщи, че на заседание днес, 16 юли, Съветът ще реши дали да запази, промени или отмени присъдите на медиците. Българските журналисти, акредитирани в Либия бяха уведомени през деня, че външният министър щял да даде пресконференция в най-луксозния хотел в Триполи, но без да бъде посочен час. Известният арабист проф. Владимир Чуков и други български анализатори предположиха тази вечер, че либийските власти вършат всичко това, за да унижат за последен път българките, държани несправедливо в затвора вече над осем години, и да потвърдят увереността си в тяхната вина.
Преди няколко дни семействата на 438-те заразени либийски деца потвърдиха, че са приели да им се изплатят компенсации за общо около 460 млн. долара, по един милион на семейство.
Затова се очакваше Висшият съдебен съвет да разгледа това споразумение, както и документите, в които медиците молят за милост и се съгласяват да не предприемат никакви законови действия срещу Либия във връзка с годините, прекарани в затвор.
Висшият съдебен съвет, според официални представители в Триполи, би се съгласил да освободи сестрите и палестинския лекар само ако има споразумение в частните разговори със семействата за "кръвнина" и финансиране на детското лечебно заведение.
136
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар