МЗ ще въведе 1 г. отлагателен срок за болниците, които трябва да се закрият
Министерство на здравеопазването (МЗ) ще въведе една година гратисен период за въвеждането на изискванията за минимален брой легла към болниците. Решението беше взето след среща на министъра на здравеопазването д-р Стефан Константинов с директори на специализирани и многопрофилни болници, съобщават от пресцентъра на здравното министерство.
С Наредба 49, която бе обнародвана в "Държавен вестник" в петък, се въведе изискване за минимален брой легла – 30 за специализирани болници и 60 за многопрофилни. На тези правила не отговарят 11 многопрофилни болници и около 40 специализирани. Поради кратките срокове, с които разполагат лечебните заведения, за да приведат дейността си в съответствие с новите изисквания, те ще бъдат отложени с 1 година. Министерство на здравеопазването ще преработи и медицинските стандарти, за да няма в тях прекалено завишени изисквания, които пречат на нормалната работа на болниците. Промените ще бъдат обнародвани в специална наредба в рамките на следващите дни. Целта ни не е да закриваме болници административно, а да направим всичко възможно, за да осигурим условия за по-доброто им функциониране, така че да се гарантира качество на медицинските услуги, категоричен беше д-р Константинов. Затова Министерство на здравеопазването ще продължи да търси активно диалог със специалистите и да намира най-верните решения за развитието на здравната система. Инструкции за пререгистрирането на лечебните заведения по Наредба 49 и сроковете за това ще бъдат разпратени до всички РЗЦ-та и качени на сайта на здравното министерство до края на деня. Министерството ще работи и за извеждането на дейности от болничната в извънболничната помощ в пакета, който финансира здравната каса, както и промяна в начина на финансиране на болничната помощ.
БГНЕС припомня, че след работната среща на представители на Центъра за защита права в здравеопазването (ЦЗПЗ) и управители на лечебните заведения с ръководството на Министерството на здравеопазването стана ясно, че около 70 болници ще бъдат закрити.
В петък (22 октомври) бе обнародвана наредба № 49 за основните изисквания, на които трябва да отговарят лечебните заведения за болнична помощ и домовете за медико-социални грижи от 18 октомври 2010 година, обнародвана в ДВ бр. 83/22.10.2010 на министъра на здравеопазването. В чл. 5 на същата се въвежда изискване за минимален брой легла за функционирането на една болница. В същото време срокът, в който това изискване трябва да бъде изпълнено, изтича на 31 октомври 2010 година.
"Комунизмът се върна в България. Аз съм инвестирал милиони в болницата и изведнъж се появява един Уго Чавес и връща комунизма". Така определи решението за затварянето на близо 70 болници, по-голяма част от които частни, директорът на СХБАЛ "Св. Богородица" д-р Николай Болтаджиев. Той разказа една история за уволнен преди години директор на болница, защото детето му избягало в чужбина. "В момента това се повтаря, виждам една национализация, за да няма качество", възмути се д-р Болтаджиев. Министър-председателят Бойко Борисов връща комунизма и ликвидира интелигенцията по този начин, смята още той. Ощетените са решени да оспорват Наредбата в съда и да съдят здравния министър проф. Стефан Константинов, съобщи още д-р Николай Болтаджиев. Председателят на Федерация "Български пациентски форум" Теодора Захариева пък обясни, че закриването на болниците се прави, защото Министерството на здравеопазването смята, че така ще има по-добра пазарност. "Единственото ми обяснение е да се ликвидира конкуренцията на държавните болници", недоумява Захариева. Тя каза, че е предложено на зам.-министъра на здравеопазването д-р Зортев да се даде отсрочка от една година, за да имат време директорите да преструктурират болниците си. Захариева защити директори, че имат право да съдят министерството, тъй като се нарушават основното право на пациентите да избират. "Убедена съм, че ако се мисли държавнически, наредбата ще бъде отменена от Административния съд", заключи Теодора Захариева.
Д-р Болтаджиев бе категоричен, че ще подаде жалба до прокуратурата срещу решението на здравния министър проф. Стефан Константинов. От частните болници, които няма да бъдат закрити, са "Доверие" и "Токуда", защото имат много легла по здравна карта. Останалите болниците се закриват от следващия месец, защото не изпълняват основните изискванията на обнародваната наредба №49 за минимален брой легла – 30. Всички останали директори на болници, които ще се закрият, бяха категорични, че имат право на своето съществуване и това решение е тип национализация спрямо тях. /БГНЕС
290
1
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
d-rka
E-e-e po-poleka,naprawihte minisr1ra "profesor" mn.nab1rzo!e i towa moshe da stane,no wsi4ko s wremeto si!