Стотици студенти на Софийски университет "Св. Климент Охридски", НАТФИЗ, Художествената академия и Консерваторията излязоха на протест срещу драстично намалените средства за висше образование, предаде репортер на БГНЕС.
С викове "Искаме да учим" студентите преминаха от НДК по ул. "Цар Асен", за да стигнат до МС, където ще връчат официално своите искания. Студентите настояват за спешна финансова помощ за университетите, които са застрашени от преустановяване на учебната дейност през зимните месеци; за провеждането на кръгла маса, на която да се обсъди открито и публично стратегията за развитие на висшето образование в следващите 15 г. Студентите са категорични, че процентът от БВП за финансиране на висшето образование на България не трябва да е по-малък от 1,13% - средното ниво от ЕС. Студентите вдигнаха високо своите лозунги "Не разбивайте мечтите на децата си", "Позволете ни да учим", "Само парното не ни грее", "Не ни отнемайте правото на образование" и "Не ни пращайте на кино". Тодор Димитров от Студентския съвет на НАТФИЗ каза, че четирите ВУЗ-а са застанали до стената и са принудени да затворят врати. "Нарушено е качеството на образованието. Не е въпросът да закърпим настоящата година и да се отпускат пари в последния момент, за да ни се затварят устата. Въпросът е да се преразгледа тригодишната бюджетна рамка и да се работи затова догодина да не се стигне до същата патова ситуация", заяви Димитров. Според него творческите университети са най-ощетени от намаляването на средствата за висше образование, тъй като се стопира творческата дейност на техните студенти. Към студентския протест се присъединиха и редица преподаватели. Според историка доц. Искра Баева големият проблем е, че няма как да съществуват университетите, ако се запази намаленият бюджет от 2010 г. Компромисното решение, според нея, е бюджетът за 2011 г. на ВУЗ-овете да е сходен с този от 2010 г., преди актуализацията. Само по този начин би могло да се създадат нормални условия за обучение. Доц. Баева коментира и че заради решението на Конституционния съд, отнасящо се за Закона за развитие на академичния състав, в момента не се правят конкурси. В университета има само временни конкурси за асистенти. Така създалата се ситуация пречи за развитието на научния потенциал, обясни още историчката. Според нейния колега историкът доц. Петър Делев от Софийския университет образованието е по-призвано за в бъдеще време да измъкне нацията от блатото, в което се намира. Той попита защо на полицията, която не си върши работата, й се увеличават средствата, а тези за образование се намаляват. Доц. Делев е песимист, че все пак исканията за увеличение на средствата за университетите, ще бъдат напълно удовлетворени. "Едва ли Софийският университет има много добър финансов мениджмънт, но в условие на недоимък, какъвто и да е мениджмънтът, няма да се пребори. Университетът е недофинансиран, откакто аз съм там, а аз съм там повече от 30 г.", отбеляза доц. Делев. "Не можем да се справим с министъра на образованието, можем да си изкажем мнението за него, както и за министъра на финансите, който според мен е по-виновен", заключи още историкът.
Студентите от СУ "Св. Климент Охридски", Национална академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов", Националната художествена академия, Национална музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" оставиха в Министерски съвет своята протестна декларация, адресирана до министър-председателя Бойко Борисов. "Обръщаме се към вас с изискването да се намесите и да предотвратите фалита и явната гибел на едни от най-старите висши учебни заведения в България. Ние считаме, че осъществяваната политика на правителството не отговаря на заложения в предизборната Ви платформа, и многократно потвърждаван от Вас и ресорния министър, приоритет на образованието", пишат те в документа. Според тях националната политика спрямо образованието, науката и културата е в остър разрез с европейската стратегия за висше образование и кадрова политика, тъй като води до затваряне на университети в принудителна дървена ваканция, намалявaне на количеството и качеството на образованието, ограничаване на научната дейност, невъзможност за участие в международни проекти, които отразяват лицето на младежта пред лицето на Европа и света, демотивация на преподаватели, студенти и служители в сферата на висшето образование, подтискане на работния, художествено-творчески и научен процес и прекратяването на учебни практики. Студентите са убедени, че реформите в образователната сфера са в техен ущърб. Те искат средствата за университетите през 2011 да са равни на тези в бюджет 2010 преди актуализацията му, както и всички законови инициативи свързани с висшето образование да бъдат съгласувани с всички заинтересовани страни. "В този жесток момент ни крепи единствено надеждата да оцелеем като бъдем помилвани от Висшите сили", споделят студентите. Студенти от НАТФИЗ понесоха ковчег с некролог на театралната академия към сградата на Народното събрание, където окончателно приключи днешния протест. Там стана ясно, че Националното представителство на студентските съвети също подкрепя исканията на протестиращите днес студенти, като призова за активен диалог с всички институции. Протестът бе подкрепен и от Синдикат "Висше образование и наука". Председателят на синдиката Лилия Вълчева се обърна от името на преподавателите и студентите към властимащите с думите :"Не можем повече. Стига сте ни взимали парите, които сте договорили с нас". От вчера има подписано споразумение за общи протестни действия между синдиката и Съвета на ректорите. Протестът на студентите от Националната художествена академия продължава на 31 октомври и на 1 ноември, когато студентите ще покажат работата си пред сградата на парламента. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар