Диктаторът Мубарак превърна Египет в бойно поле
Трима души бяха убити тази сутрин при престрелка между протестиращи срещу президента Хосни Мубарак на площад "Тахрир" в центъра на Кайро, с което жертвите през последните 24 часа станаха шест, съобщиха медицински източници.
"Трима души бяха убити при престрелки през последните три часа", съобщи д-р Амр Бахаа от импровизирана болница в джамия близо до площада. "Повечето от жертвите бяха докарани през последните три часа, много от тях с огнестрелни рани", допълни лекарят. Според него ранените от вчера насам са повече от 1000. Египетски военни разделиха поддръжниците и опонентите на президента Хосни Мубарак в централната част на Кайро днес, като разположиха части на пехотата, за да се създаде буферна зона в опит да се спре насилието между тях. Противоположните лагери са разделени на разстояние от около 80 метра. Делегация от високопоставени представители на армията, водена от генерал Хасан ал-Руваини, инспектира площада и разговаря с организаторите на протеста против Мубарак. Те веднага бяха обградени от протестиращи, които заявиха, че армията трябва да ги защити и скандираха "Хората и армията, ръка за ръка" и "Ние няма да се махнем".След около 15 минути делегацията се върна на позицията на армията близо до Египетския музей в края на площада. Най-малко 60 войници са заели позиция в буферната зона, разположени в линия на около 5-10 метра срещу двете страни, съобщиха очевидци. От едната страна стояха хиляди противници на властта, а от другата - стотици поддръжници на Мубарак, като и двата лагера носеха плакати.
Чуждестранни и египетски журналисти са били нападнати при ожесточените сблъсъци в Кайро при опит на властите за "явна цензура" и сплашване, съобщи Комитетът за защита на журналистите."Египетското правителство използва стратегия за елиминиране на очевидците на действията си", заяви Мохамед Абдел Дайем, координатор за Близкия Изток и Северна Африка от базираната в Ню Йорк организация в комюнике късно снощи. Телевизия Ройтерс съобщи, че един неин журналист е бил бит днес близо до площад "Тахрир", докато снимал репортаж за магазините и банките, които бяха принудени да затворят по време на сблъсъците. Гръцки журналист е бил намушкан с нож в крака от поддръжници на Мубарак, а фотографът с него е бил ударен в главата, съобщи очевидец. "Правителството прибегна до явна цензура, сплашване и серия от нарочни атаки срещу журналисти, извършени от проправителствените тълпи", заяви Абдел Дайем в комюнике. Той изброява няколко атаки срещу служители на египетски, арабски и международни медии по време на насилието, избухнало, когато привърженици на президента Хосни Мубарак нападнаха негови противници на площад "Тахрир" в Кайро.
Най-голямата организирана опозиционна група в Египет, Мюсюлманското братство, съобщи, че президентът Хосни Мубарак и неговото правителство трябва да си отидат, за да се избегнат репресиите срещу протестиращите, ако то остане на власт. Високопоставеният представител на Братството Есам ел-Ераин заяви, че движението призовава за премахването "на режима, не на държавата". "Легитимността на този режим свърши, със своя президент, неговият заместник, министри, партии, парламент. Заявяваме това ясно. Отказваме да преговаряме с него, защото той загуби легитимността си", заяви Ел-Ераин. По-късно една от ярките фигури на опозицията Мохамед Ел Барадей и Мюсюлманското братство съобщиха, че отказват да преговарят с правителството, докато президентът Хосни Мубарак не напусне поста си. Египетското правителство отрече, че има роля в мобилизирането на поддръжници на президента Хосни Мубарак срещу антиправителствените протестиращи на площад "Тахрир" в Кайро и заяви, че ще разследва кой стои зад насилието. "Да се обвинява правителството в мобилизирането е пълна измислица. Това би попречило на целта ни да възстановим спокойствието", заяви говорителят на правителството Магди Ради. "Изненадани сме от всички тези действия", допълни той. Премиерът Ахмед Шафик заяви, че актовете на насилие ще бъдат разследвани, съобщи държавната телевизия. "Правителството ще вземе всички възможни мерки, за да установи кой стои зад насилието и да опита да се справи с него", заяви Ради. Говорителят каза още, че армията, която беше изпратена на улицата миналия петък, след като полицията загуби контрол над протестиращите, не се е намесвала, защото това можело да се възприеме като вземане на определена страна.
Лидерите на Франция, Германия, Великобритания, Италия и Испания заявиха в съвместна декларация, че са обезпокоени от положението в Египет и призоваха за бързо предаване на властта. "Наблюдаваме влошаването на положението в Египет с огромно безпокойство", пишат лидерите на петте страни в комюнике, публикувано от канцеларията на френския президент Никола Саркози. "Процесът на предаване на властта трябва да започне сега", се казва още в комюникето. Междувременно ЕС призова Египет да изправи пред съда извършителите на насилието и изрази "огромно безпокойство" след като протестите в Кайро взеха жертви. "Правителството е отговорно за благоденствието и сигурността на народа си", отбелязва върховната представителка на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън в комюнике. "Отговорните за загубата на човешки животи и за ранените трябва да понесат отговорност за действията си и да бъдат изправени пред съда", допълва Аштън. Тя заяви още, че "сплашването и агресията" срещу журналисти е "неприемливо". "Необходими са спешни, конкретни и решителни мерки, за да се изпълнят стремежите на египетския народ за демокрация. Призовавам египетските власти да започнат сега смислен и действителен преход към истински демократични реформи, откриващи пътя към свободни и честни избори", допълни Аштън. /БГНЕС
116
1
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
аз
що не турят една максимовка и да карат без да спират, а от топлата вода ще си преавят чайче,може и греяна ракия