Дянков предлага промени в Конституцията с пакт за финансова стабилност
Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков представи предложенията си за промени в Конституцията с пакт за финансова стабилност, предаде репортер на БГНЕС.
Първата мярка от пакта се отнася до размера на публичния сектор и предвижда да се ограничава преразпределителната роля на държавата до 37 % от БВП. В предложението за ограничение не се включват вноската в общия бюджет на ЕС, разходите за сметка на помощта от ЕС и националното съ-финансиране. Втората мярка се отнася до бюджетното салдо и цели да се гарантира балансирана бюджетна позиция и недопускане на дефицит над 3 % от БВП. Въвеждат се нови правила за определяне бюджетната позиция в зависимост от икономическия цикъл. Бюджетната позиция по консолидираната фискална програма се определя в зависимост от прогнозата за реалното изменение на БВП за съответната година, като МС да предлага подобряване на бюджетното салдо по консолидираната фискална програма с не по-малко от 37 % от прогнозирания реален ръст на БВП. Подобряването на бюджетното салдо ще може да бъде под тези 37 %, само когато размерът на консолидираниия публичен дълг е под 20 % от БВП. МС може да предлага влошаване на бюджетното салдо по консолидираната фискална програма с 37 % от прогнозния реален спад на БВП, в случай че предложеното салдо няма да формира дефицит над 3 % и при условие, че финансирането на дефицита няма да доведе до увеличаване на консолидирания публичен дълг над 40% от БВП. Ще действа и механизъм за изключения при извънредни ситуации. Той ще действа главно при природни бедствия. Третата мярка е за преките данъци и предвижда те да могат да се променят само с мнозинството от две трети от депутатите.
Дянков коментира, че промените в Конституцията ще са дългосрочни и ще позволят не само сегашното правителство, а и всички бъдещи кабинети да се придържат към фискална дисциплина, отличаваща България от всички други европейски страни. Днес пактът ще бъде изпратен до председателите на всички политически партии.
Мерките трябва да влязат в сила от началото на 2013 година. Според Дянков, шансовете за приемане на пакта са големи. Предложенията вече са приети на Изпълнителна комисия на ГЕРБ, а някои от партиите, които ги подкрепят в парламента, вече са заявили подкрепа и за документа. "А що се отнася до опозицията – тя многократно в последните 18 месеца ни е критикувала. И мен лично като финансов министър и цялото правителство, че не водим достатъчно дисциплинирана фискална политика и това ще бъде една прекрасна възможност за опозицията да покаже, че наистина това, което досега говорят, си го и мислят, и да подкрепи тази инициатива", каза още министърът. Дянков определи предишното правителство като недалновидно, защото е изненадало с много неща кабинета и включително и ограничаването на някои разплащания. Той увери, че в нормалното състояние на публичните финанси, няма да се налагат подобни мерки. Заместник-министърът на финансите Владислав Горанов добави, че няма хипотеза, при която свръхзадлъжнялостта може да се оправдае с някаква политическа целесъобразност. Дянков смята още, че в Пакта за конкурентоспособност има доста съмнителни идеи. "За мен в ЕС да има уеднаквена данъчна система не е смислена идея, предвид факта, че държавите-членки на ЕС поне в момента са в различен стадий на икономическо развитие", обясни Дянков, като подчерта, че България е в групата държави, които смятат, че все още ЕС е далеч от възможността да има единна данъчна политика. Според него, пактът за финансова стабилност ще подпомогне страната за присъединяване към ERM II. Преди приемането на пакта няма да се правят постъпки за влизането в механизма. Третата мярка има за цел данъците да останат ниски и промяната им да е много по-трудна. Според финансовия министър, трябва да се постигне по-ефективно изразходване на средствата в секторите на сигурността и отбраната, защото се харчат два пъти повече средства от средните в ЕС. Досега държавната администрация е намалена с около 9 300 души. Неплащане към бизнеса няма има. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар