"Фукушима-1" повече няма да заработи
Авариралата при земетресението на 11 март и последвалите вълни цунами атомната централа "Фукушима-1" не може да бъде възстановена и отново пусната в експлоатация, заяви говорителят на японското правителство Юкио Едано, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Агенция АП отбелязва, че за първи път правителството официално се произнася за съдбата на централата.
Закриването на АЕЦ-а е неизбежно, тъй като морската вода, която аварийните екипи използват за охлаждането на реакторите, има разяждащо действие и е направила неизползваеми ключови части от комплекса.
Сега Едано подчерта, че във "Фукушима-1" няма да има условия за нейното рестартиране, допълва АП.
Същевременно Ройтерс съобщава, като се позова на агенция "Киодо", че аварийните екипи са възстановили електрозахранването на втори реактор на АЕЦ-а.
Сега операторът на централата ТЕПКО иска да възстанови работата на контролната зала, осветлението и охлаждащата система и на първи реактор, който е свързан с втори реактор с кабел.
Пожарникари пък
охлаждат трети реактор с помощта на водомети.
Машините могат да изливат между 3 до 5 тона вода на минута. За да попадне в реактора, струята вода се издига на височина до 22 метра.
Трети реактор е най-проблемният от всичките шест реактора, тъй като работи с гориво от смесени оксиди, или мокс-гориво, което съдържа уран и крайно токсичен плутоний.
Продължава и работата по възстановяване на електрозахранването на реактора, за да може да се задейства системата му за охлаждане.
Междувременно
равнището на радиация в префектурите Фукушима и Ибараки е надвишило допустимото ниво,
но не представлява опасност за здравето, съобщи министърът на здравеопазването Рицуо Хосокава, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Министърът посочи, че ведомството му забранява продажбата на непастьорисирано мляко от Фукушима.
Юкио Едано обяви, че правителството ще вземе утре решение дали да забрани доставката в магазините за хранителни стоки на продукти, произведени в района на "Фукушима-1", предаде ИТАР-ТАСС.
Той увери освен това, че откритите вчера заразени с радиация мляко и спанак, произведени в района на централата, не са достигнали до крайните потребители. Едано поясни, че количеството на радиация в тях не представлява опасност за здравето на хората, но допълни, че министерството на здравеопазването извършва изследвания.
Едано каза още, че радиоактивните елементи открити и във водопроводи на няколко префектури, също не са били в равнища, застрашаващи здравето на хората.
В Тайван обаче беше регистриран първи случай на радиационна зараза на храна, внесена от Япония, предаде АП, като се позова на пожелал да запази анонимност представител на тайванския Съвет за ядрена енергия.
Става дума за партида зелен фасул. Нивата на радиация в нея обаче били доста ниски, за да навредят на човешкото здраве.
БТА/БГНЕС
252
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар