С тържествена церемония по награждаване в специалност „цигулка“ и гала концерт на шестимата финалисти приключи тазгодишното издание на Международния конкурс за пианисти и цигулари „Панчо Владигеров”. В залата на читалище “Добри Войников“ тази вечер победителите Дамяна Иванова, Ива Милетич, Даниела Щерева, Стоимен Пеев, Рена Кимура и Филип Филипов изпълниха произведения на Панчо Владигеров, Сен-Санс-Изаи и Виенявски.
“Отличените цигулари са едни млади хора, които са много талантливи и го доказаха със свиренето си и се надявам, че наградите, които получават от този конкурс ще отворят още пътища за тяхното развитие. Щастлив съм и, че домакинството на град Шумен бе на изключително ниво”, каза в словото си председателят на журито по цигулка проф. Минчо Минчев преди да награди победителите. След това изпълнителният директор на фондация „Св.св. Кирил и Методий“ Михаил Тачев връчи почетния знак на фондацията си на директора на фондация „Панчо Владигеров“ Дияна Дечева за приноса и неуморната й работа по организацията на конкурса.
В него тази година участваха 19 пианисти и 17 цигулари от цял свят, а за членове на журито бяха поканени изтъкнати музиканти, изпълнители и педагози от Европа,САЩ, Австралия и Азия. Най-добрите пианисти и цигулари си разделиха наградния фонд от 42 хил. евро, осигурени от организаторите и спомоществуватели, между които „Алкомет“, фондация „Св.св. Кирил и Методий“, лютиерът Владо Тилев, предоставил майсторски лък за носителя на първа награда в специалност „цигулка“, както и други помогнали за реализацията на конкурса. Това издание направи впечатление, че чуждите изпълнители бяха повече от българските, както че и най-младите български изпълнители 20-годишният Стефан Бонев, пиано и 19-годишният цигулар Филип Филипов, стигнаха до финала.
Международният конкурс „Панчо Владигеров“ бе определен като „подвиг при огромните икономически затруднения“ от председателя на журито по „пиано“ проф.Николай Евров, и като „геройство да се създаде, да го има и да се развива“, според проф. Роза Файн, член на журито по „цигулка“.

Победителите в конкурса. Дамяна Иванова най-вляво.

Изпълнителният директор на фондация "Панчо Владигеров" Диана Дечева получи почетния знак на фондация „Св.св. Кирил и Методий“.

ШУМ.БГ
Коментари
прокълнат като всички
само за простотии говорите, едно съществено умно нещо не измислихте ...този граД потъва в тиня и се укопава в кратери ..хората стават все по злобни- какви са тия простотиии дет ги публикувате ...много ясно се вижда на тези снимки че никаде няма млади хора -естествено те избягаха от гадния ви град който в близките 25 години няма да се оправи
тошето живков
след като не сте присъствали защо коментирате, имаше много млади хора там и беше много хубаво всичко, винаги има нужда от културни събития а не само коментари за дупките. Дори по време на война се прави култура, не може да се говори така.
аз
а младежа на втория ред с вратовръзката на колко години е, всички останали са комсомолци
Анонимен
Срещнали се двама приятели - единия бил в рая, другия бил в ада. Този, който бил в рая, рекъл на другия:
- Ех, приятелю, блазе ти! Тук, в рая, само някакви безполови ангели и херувими пърхат наоколо, една безкрайна тищита и спокойствие и ни тъпчат с едни нектари, дето вече ми се повръща от тях. А, виж, при вас в ада, е друга работа. Пиене, жени, музика!
Друтият отговорил:
- А, бе, то че е така, така е! Ама има едни малки подробности - чашите ни са с дупки, жените - без дупки, а музиката - Панчо Владигеров!
Вицът е от 70-те години!
Вярно, че има тук - там някое по-младо лице под 50 години! Което е обнадеждаващо! За някои!
Анонимен
Исках да кажа "тишина", ама с тия различни букви - обърках се!
Димитров
Младият човек има инстинкт да покаже себе си, затова е там, където може да бъде активен. Чувствителността и умението да цениш другия се развиват с времето.
123
жалко, че не забелязвате младите хора на сцената, те от сега са поставили друга скала на нравственост и ценности, много различна от вашата, на нещастниците които виждат само дупки по пътищата и се радват, когато те не са на чашите им
Ужасената
Това, че няма млади хора говори,че те са в съседната зала на ЧАЛГА концерт. Така е вече, младежта пропада в тинята...
Ива
Стефан Бонев на 20 години ли е?Според сайта на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" - Плевен (който не мога да копирам тук, заради правилата), той е роден 1993 година. Ако сметките ми са верни - все още не сме 2013 година, че да е на 20 години.