
11 май - Денят на Светите братя Кирил и Методий, Ден на Шумен
11 май-Денят, в който църквата почита Светите братя Кирил и Методий шуменци отбелязват и празника на града си.
Денят започна с тържествена света литургия в шуменския храм „Св. Три Светители“. Богослужението бе водено от отец Красимир. Десетки граждани се поклониха пред иконата на Кирил и Методий, която бе изнесена за днешния празник.
В 10 ч. започна и Тържествената сесия на Общинския съвет в Шумен.
Гости бяха кметовете на побратимените градове Херсон и Тернопил, както и народните представители Георги Колев, Димитър Дъбов и Красимир Минчев. Привествие отправи областният управител Димитър Александров. „Шумен е град с богато минало и много традиции, простиращи се назад във времето. Пазейки вековното наследство нека днес бъдем по-мъдри при решаване проблемите на общината в името на по-доброто европейско бъдеще на всички шуменци“, каза Александров. От трибуната на сесийна зала кметът Красимир Костов заяви, че сме длъжници на децата си, повечето от които напускат Шумен и търсят професионални изяви извън страната и призова: „Нека до края на мандата да изоставим настрана идеологическите си виждания и интереси и да продължим да гледаме отговорно на бъдещето на нашия град“.
Днес празникът на града ще бъде отбелязан с литийно шествие, което ще тръгне в 16.30 ч. от площад "Кристал" до сградата на общината, където в 17 ч. официално ще бъдат открити Майските празници на Шумен и ще бъдат връчени "Наградите на Шумен" за изкуство и култура. След празничния концерт в 18.30 ч. се открива ХХ-то издание на фестивала Друмеви театрални празници "Нова българска драма". Преди началото на първия спектакъл на ДКТ "Васил Друмев - "Рейс" с режисьор Бина Хараланова любителите на театъра могат да разгледат изложбата "От Друмеви театрални дни до Нова българска драма".
ШУМ.БГ

2938
15
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
гражданин на Зимбабве
Много е важно дали после ще има почерпка, още повече, че и руските братя - преносители са тук. Бутилката с бира беше само камуфлаж. Бат' Красьо сигурно едвам издържа да дойде края на излишните приказки.
123
почерпката е в "Контеса".Всички пишещи не сме поканени.
аз
този поп красимир, да не се прави на вода ненапита, ами да връщща откраднатите икони от църквите по селата,
а иначе честит празник ШИМЕНЦИ
наблюдател
Колкото и цинично да звучи поговорката <направи едно добро и изяж едно лайно >- е неописуемо точна.Втози случай също важи.Всеки предмет в църквите е със опис,а иконите и църковната утвар,най-вече.<Този поп Красимир> ги е прибрал и се съхраняват,дори са изложени в параклиса и храма някои.Ти <аз>ще стоиш ли в селските храмове да ги пазиш от циганите,от изгниването и поругаването на турците.Ти <аз>как мислиш?Този <поп Красимир> вкъщи ли ще си ги нагизди,или мислиш от тях луди пари се изкарва,а?Отиди в Свети три светители и поискай да ги видиш.Или си много благочестив и живеещ по Бога,че имаш много нужда от тези икони.Състоянието на храмовете по селата е в съответствие с духовното състояние на народа.Когато той не се интересува и не изпитва нужда от Бога-се отразява и върху черквата.<Попа Красимир> насила ли да ви накара да сте набожни,а?Знаете само да плюете,и си вярвате.В повечето случаи плюете по чистото.Като те е грижа за иконите,що не се погрижи ти за тях,а?Хайде сега иди при <попа Красимир>да му кажеш,че си се загрижил за иконите и ти поеми грижата по тях,че теб да плюят.А, да те видя дали ще го направиш.
аз
едноок наблюдател, като си толкова светнат избери две произволни църкви от региона, вземи им описа и виж колко отговарят, всичко друго е вярно
----
този "аз" е май е само един голям ланкаджия и го е страх да отиде в църквата да го каже в очите на попа
777
От всички на снимката най-много харесвам Красимир Минчев.Голям е сладур.
данъкоплатец
Ех,Шуменско,Шуменско,добре че ,поне пивото ти е хубаво!
аз
Всички са сладури,особенно първите четирима начело
с професора.Като футболни топки са.