Тримата пилоти се завърнаха след 145 дни плен
Тримата български пилоти се завърнаха тази вечер в София след 145 дни плен в Судан. Видимо те бяха в добро здравословно състояние, предстоят им медицински прегледи преди да се срещнат със семействата си. Бранко Чорбаджийски, Веселин Манолов и Александър Димитров, които бяха отвлечени на 13 януари в размирния район Дарфур по време на хуманитарна мисия, бяха посрещнати на летище София от премиера Бойко Борисов. Заедно с тях пристигна и шефът на разузнаването ген. Кирчо Киров, който е бил в Судан от края на май. Радостни и щастливи, че се завръщаме на българска територия, бяха първите думи на Бранко Чорбаджийски. "Изключително сме благодарни и за миг не сме се съмнявали в подкрепата на всички вас. Много сме радостни, аз лично просто нямам думи", каза Чорбаджийски, като благодари на целия български народ.
Отношението към нас беше учудващо добро, каза още Чорбаджийски и добави, че дори ръководителят на похитителите се е отнасял към тях с респект. За него остават неясни интересите на похитителите. "Генерал от разузнаването на суданското правителство вчера около 9 часа пристигна. Просто не вярвахме, че ще стане. Седнаха под сянката на един килим, говориха три часа, събраха ни, хора от латвийски екипаж ни поеха и ни прибраха", разказа още Бранко Чорбаджийски. Той е категоричен, че няма да смени професията си, но дали ще се върне в Судан ще помисли. В първите месеци на пленничеството похитителите позволявали на българите да говорят по телефона с близките си. През април обаче това се променило и най-тежки били последвалите 52 дни мълчание и неизвестност. Премиерът Бойко Борисов отбеляза, че през цялото време МВнР и външното разузнаване са правели оперативки заедно с представители на фирмата, към която работят пилотите, за да помогнат за освобождаването им. "Няколко пъти пращахме мисии, похарчихме много пари, но най-важното е човешкият живот", каза Борисов. Той изтъкна, че е бил изпратен военен самолет за сметка на държавата, за да могат по най-бързия начин пилотите да бъдат прибрани. "За пореден път да покажем, че всеки български гражданин, където и да е в света, държавата работи да си го приберем, да му помогне и да му окаже помощ", добави премиерът. Утре той ще изрази благодарността си до Бан Ки-мун, генералния секретар на ООН, за поетия ангажимент при освобождаването на българите. По думите на премиера благодарение и на неговата лична намеса и благодарение на това, че страната ни е успяла да ангажира - за разлика от случая с Либия – всички наши приятели в света са успели да помогнат. Освобождаването на тримата българи не е било лесно. Борисов призна, че на няколко пъти ръководството на разузнаването е водило неуспешни преговори. На края той се пошегува с тях да не се предават в плен често, защото ще ни свършат ресурсите. "Когато крайният резултат е добър значи всички сме си свършили работата добре", коментира ръководителят на НРС ген. Киров. При освобождаването на тримата българи не е употребена сила. По време на престоя им при отвличането върху тях също не е упражнявано насилие.
239
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар