Първанов: България и Турция са ключови за "Набуко"
"България, в своите контакти, постигна договореност с Азербайджан, с Туркменистан и с някои други страни – потенциални източници на природен газ за "Набуко". Това заяви държавният глава Георги Първанов след среща с турския си колега Абдуллах Гюл, предаде репортер на БГНЕС.
Контактите на Турция с други страни и дори със споменатите са по-интензивни, така че двете страни (България и Турция) са ключови в осигуряването на необходимото количество газ за "Набуко" и дори много повече от тези 31 млрд. куб м природен газ, които са запланувани към момента, допълни Първанов.
"Набуко" е сред основните теми, върху които президентите са разговаряли. И за България, и за Турция той е от ключово значение и това бе изтъкнато и от двамата. Според Първанов, е необходимо ускоряване на работата по трансграничната междусистемна връзка за доставка на природен газ от Турция за България. Той гледа на тази връзка не само като на възможен "байпас" при кризи, каквато имаше 2009 година, но и с оглед на постоянни доставки, каквито България е договорила с Азербайджан.
Първанов призова за среща на ръководителите на газовите компании на трите страни.
Българският президент отбеляза, че политическият диалог между двете страни не зависи от промяната в отношенията и икономическият се засилва, като нивото на стокообмена е вече близо 5 млрд. долара.
Засега обаче не намират своите решения въпросите, по които Смесената междуправителствена комисия трябва да заседава по - често, според българският държавен глава. Това са и проблемите на енергийното сътрудничество, обезщетенията на тракийските бежанци, пенсиите на изселниците, дейностите по проекта на язовир "Тунджа" и др. "Иска ми се да вярвам, че новото турско правителство и българското, което вече преполови своя мандат наистина да се захванат сериозно и активно с решаването на всички тези въпроси", добави Георги Първанов.
По отношение на развитието на проекта на язовир "Тунджа" Първанов смята, че своевременно трябва да се изчистят всички въпросителни, свързани с принадлежността на отделни територии към НАТУРА 2000. "Политическата воля на българската страна по този въпрос нееднократно е декларирана", припомни той.
Абдуллах Гюл подчерта, че интензивните срещи на високо ниво спомагат много за развитието на двустранните отношения. "Имахме възможност да преразгледаме много подробно всички аспекти на нашите взаимоотношения и да заявим волята си да развиваме тези отношения в положителна посока", каза турският президент. Той споделя думите на Първанов за "Набуко".
Сред обсъжданите теми са били и събитията в Близкия изток. "Нашето мнение, е, че, разбира се, в днешно време няма място за затворени и авторитарни режими. Господстваща трябва да е волята на народа, в някои страни това става по-лесно, в някои страни има съпротива, но ние подкрепяме по всякакъв начин демократичните процеси в тези страни", подчерта той.
Георги Първанов призова към активен обмен на информация между България и Турция, защото от сигурността на Близкия изток и Северна Африка в не малка степен зависи сигурността и на Балканите. По отношение на визите, обаче, той припомни, че политиката на България е част от тази на ЕС. /БГНЕС
307
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар