Гюл към бизнеса: Приемайте Турция като свой дом
Приемайте Турция като свой дом, следете я отблизо и се възползвайте по най-добрия начин. Това каза турският държавен глава Абдуллах Гюл в обръщение към българския бизнес, предаде репортер на БГНЕС.
На финалната сесия на Българо-турския икономически форум Гюл изтъкна икономическия прогрес на страната си. Турция отбелязва икономически растеж от 11 % за първите три месеца на 2011-та година и стабилна банкова система, която не се е повлияла от кризата.
Турският президент подкрепи исканията на турския бизнес за опростяване на митническите процедури. Неговата страна е в митнически съюза с ЕС. Според Гюл, България и Турция имат общо минало, обща култура и общи ценности и на тази база трябва да се разбират и подкрепят. "Ние сме държави, които споделяме общи ценности", смята той.
От своята страна българският президент Георги Първанов заяви, че държавните глави са призвани да създават необходимия климат на доверие между държавите, народите и бизнеса. Той изтъкна, че за последните 20 години независимо от политическите промени тенденцията в политическия диалог е била възходяща. "Никога отношенията не са били толкова добри и позитивни и това е една добра новина за бизнеса на двете страни", добави още Първанов. Според него, е постижима целта за постигане на стокообмен от 10 млрд. долара и той очаква бум на търговските отношения.
През 2008-ма година по инициатива на Георги Първанов се създаде смесена междуправителствена комисия за решаване на въпросите от проблемен характер като обезщетенията на тракийските бежанци, енергийните проекти и др. "Ние политиците нямаме право да се крием зад едно или друго сложно експертно мнение, ние трябва да поемем своята отговорност и да изразим своята ясна политическа воля, защото от това печелят всички, най-вече населението от двете страни на границата", подчерта той.
За Първанов е много важно да се намери решение на въпроса за изграждането на междусистемната газова връзка, който по думите му, е лесно решим с усилията на изпълнителната власт. Президентът смята, че и двете страни трябва да се опитат да разнообразят възможностите за туризъм. Той самият е провел разговор с председателя на ЮНЕСКО Ирина Бокова във връзка с идеята му Странджа да стане общ проект за нематериално културно наследство, който да стане част от обектите на ЮНЕСКО. /БГНЕС
470
6
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Анонимен
ами да си отиват там , като са много добре
Змей Горянин
Дръд-дрън !!! Общи ценности?Нищо подобно.Няма никаква допирна точка между християнските и мюсюлмански ценности.Но БПЦ спи с дъртите си старци ...Общо минало ? Ха-ах-ха Какво общо има между роб и насилник господар. Там кое ни свързва- реките кръв ли ? Нищо общо нямаме и не можем да имаме с турците освен обща граница,която трябва да бъде преграда за всичко азиатско и пехристиянско .
Крали Марко
Икономически може и да са добре, но на каква цена. Хиляди хора и в тяхната държава са подтиснати. Жените са в неравностойно положение.
Въобще и те имат множество социални проблеми - кюрдите . Изобщо не са за завиждане .
nnnn
turkinq sim ne haresvam nito upravlenieto na turciq nito turskiq prezident. turciq za mene e edna dolna dirjava 6toto tam horata sa sis staro mislene.jenite nito obrazovanie imat nito kariera sedqt vki6ti i 4akat hlqb a mijete im rabotqt.v tazi dirjava nqma razvitie a ima samo terorizim.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
на вниманието на "nnnn"
с уважение към националността ти но искам да ти кажаче и в БГ има места където жените и децата нямат образование и не работят.Това че жените там чакат на готово не е от факта че не могат а от това че нямат нужда и че е достатъчно съпругътт им да ги издържа там един държавен служител взема най малко 1000 лири заплата кажи ми тука има ли изобщо някой с такава заплата( обикновин служител).Във всяка държава има както напреднали така и изостанали райони и ние не сме изключение.
Да уточня че аз съм българка и много пъти съм била на работа в Турция и знам какво е -щом си позволяват прислужници като нас значи нямат нужда от работа, и още нещо:Bukemedigin eli opmelisin- ако ти говори нещо ????