КНСБ иска 10 % ръст на заплатите от бюджетния сектор
Увеличение с 10% на фонда "Работна заплата" в бюджетния сектор поиска Пламен Димитров, президент на КНСБ, предаде репортер на БГНЕС.
Ръководството на синдиката съобщи, че ще настоява за повишение на доходите в секторите, където има най-висок растеж. Това са добивът на въглища, където ръстът на производството е средно с 13%, производство на хартия – 39% ръст, производство на електрически съоръжения – 48% ръст, производство на автомобили – 45% ръст.
Според социалния министър Тотю Младенов обаче, всички искания на синдикатите трябва да се обсъждат в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Това ще се случи през есента при дебата на бюджет 2012. От есента синдикатът ще започне кампания за предоговаряне на доходите. Димитров настоява с 10% да се увеличат и единните разходни стандарти в средното образование и социалната система.
По данни на НСИ, цитирани от КНСБ, издръжката на живот за едно 4-членно домакинство в края на юни е 528, 14 лв. за всеки член на домакинството, на годишна база ръстът е с 6,8%. Според Димитров, тенденцията е за увеличаване на инфлацията, която в края на годината може да достигне 8-9%. Границата на бедност е малко под 200 лева. Средно с 2,1% е намалял броят на заетите за първото тримесечие на 2011 г. 47 000 души по-малко участват в пазара на труда.
Границата на бедност, базирана на потребителска кошница от 77 жизнено - важни стоки и услуги за физическо оцеляване, достигна 198,48 лв. на 1 лице, което показва намаление с 0.3% спрямо март т.г. и увеличение със 7,2% спрямо юни 2010 г. Групата на хранителните стоки от типа на потребителска кошница на ограниченото потребление, (в която не са включени цигари, алкохол, обществено хранене), бележи намаление от 2,2% спрямо предходното тримесечие, докато на годишна база темпът на нарастване на хранителни стоки е с 15,5%. По-висок ръст на годишна база се наблюдава при групите: "Хляб и зърнени храни" от 20,8%; при "Риба и рибни продукти" от 32,2%; при "Захар и захарни изделия" от 26,9%. Тези данни свидетелствуват за значително нарастване на цените на жизнено - важни стоки от първа необходимост, които са характерни за потреблението на бедните домакинства.
Доходите на домакинствата по данни на НСИ през първото тримесечие на 2011 г. бележат намаление с 2,1% спрямо предходната година. Средномесечният общ доход на лице от домакинство (289 лв.) представлява 54,8% от необходимите средства за издръжка на живота. Работната заплата продължава да бъде основен източник на доходи, като формира 52,9% от общия доход на домакинствата, но в сравнение със същото тримесечие на 2010 г. делът й намалява с 1.8 процентни пункта. В номинално изражение доходът от работна заплата се е увеличил с 1,3%, но този от извънработна заплата спада с повече от 60%. С най-висок ръст са доходите от регулярни трансфери от други домакинства с 26,2%. Под границата на бедност са 28% от домакинствата в страната, като спрямо предходното тримесечие се наблюдава ръст от 1%. С общ доход на 1 л. от домакинство до 240 лв. са 42,4% от домакинствата в страната.
Продължава тенденцията на силна диференциация между средните работни заплати в икономическите дейности. Със средна заплата под 75% под средната за страната работят 684 хил. лица или около 33 % от всички наети лица.
Oчертава се относително задържане на ценовите равнища, което общо взето е характерно за второ тримесечие през последните години. Основната причина за това е сезонният спад в цените на някои хранителни стоки и особено на пресните зеленчуци. Обезпокояваща е обаче втората тенденция, която показва нарастване от 6.8% в сравнение с аналогичния месец на предходната година. През март т.г. издръжката на живота показа нарастване на годишна база от 8%. Очертаващата се динамика, както и нарастването на цените на някои важни за домакинствата стоки и услуги от 1 юли т.г. (електро, топлоенергия, бензин и горива), потвърждават очакванията, че средногодишната инфлация ще има стойност, не по-малка от 8-9 на сто.
През второто тримесечие на 2011 г. хранителните стоки средно са поевтинели с 0,7%, но на годишна база се отчита ръст от 9,4%, като ценовите изменения са разнопосочни за отделните стокови групи. Най-ярко изразен е сезонният спад в групата "Зеленчуци и зеленчукови консерви" (с 14,7%), като ценовото предлагане на пресни зеленчуци е с 19% по-ниско. При масовите за сезона зеленчуци, като домати и краставици, сезонното намаление е между 14,3 и 29,6%, при зелето с 31,4%, тиквичките с 58,3%. Спрямо юни предходната година пресните зеленчуци са по-скъпи средно с 14,5%. Като сезонен може да бъде определен и спадът в цената на яйцата – с 8,3%. В годишен план обаче – спрямо аналогичния месец на предходната година, те са поскъпнали с 4,8%. В групата "Животински и растителни масла" се наблюдава намаление на цените с 3,7% през ІІ-то тримесечие, но на годишна база е регистриран ръст от 29,9%. По-голямо поскъпване на цените е отчетено при слънчогледовото олио с 32,7% и краве масло с 28,7% на годишна база. Най-висок ръст на цените през второто тримесечие е отчетен в групата "Захар, мед, шоколадови и захарни изделия" средно с 5,0%, но то почти изцяло се дължи на увеличението в цената на захарта с 6,5%, а при годишна база се отбелязва рязък скок от над 50%.
При хляба и зърнените храни през се очертава тенденция на плавно повишение на цените (с 1.9%). То основно се дължи на темпа на нарастване на цените на ориза с 8,3%, макаронени изделия с 0,8%, на сухи и сладки изделия с 3,5%.Месото и месните продукти поскъпват умерено с 1.1%. Намаление се отчита при телешко месо с 1,2%, докато при пилешко месо повишението е с 5,8%. На годишна база повишението на групата е с 4%. В групата "Мляко и млечни продукти" като цяло е регистрирано умерено повишение от 0,8%, докато на годишна база нарастването е с 16,4%, като при пресните и кисели млека се наблюдава повишение от 12%, а при сирената нарастването е с 20,6%.
При нехранителните стоки и услуги като цяло се наблюдава леко повишение на цените с 0.7%, но на годишна база увеличението с 4,5%. Изненадващо, с оглед динамиката през последните години, е поскъпването в групата "Облекло, обувки и лични принадлежности" – средно с 1.4%. То е равномерно за различните подгрупи облекло и обувки между 1,1% и 2,2%, и личните принадлежности с 1,4%.В групата "Транспорт и съобщения" е регистрирано увеличение с 0,5%, а на годишна база с 5,9%./БГНЕС
243
2
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Анонимен
СТИГА СТЕ СЕ ГАВРИЛИ С БЕДНОСТТА И РАЗКЛАТЕНОТО ЗДРАВЕ НА БЪЛГАРИНА, А ИЗРАВНЕТЕ ЗАПЛАТИТЕ И ПЕНСИИТЕ С ТЕЗИ НА ЕС.
Анонимен
Целият парламент със заплати 136 лв на месец.