М. Найденов: Има голям респект от БАБХ
Не съм съгласен, че акциите на Българската агенция по безопасност на храните са безрезултатни и че няма ефект от тях. Това каза пред бТВ министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.
Той посочи, че зад проверките на БАБХ стои трудът на много инспектори. "Те извършиха над 10 000 проверки до момента. На базата на тези проверки има доста затворени заведения и търговски обекти и стотици актове. Това не се прави, за да бъде отчетена само някаква дейност. Има голям респект от БАБХ. Нещата по Черноморието по отношение на храната, която се предлага се подобряват. Ако продължим да бъдем добра туристическа дестинация, която да не привлича с алкохолен туризъм само, а и с добра кухня, тези мероприятия трябва да продължат", категоричен бе Найденов.
Той заяви, че трябва да се увеличат санкциите, тъй като очевидно търговците не се респектират, макар и от максимално наложените санкции. "През миналите дни станахме свидетели и на нарушения на големи и уважаващи себе си търговски вериги. Ще бъдем строги към всички, независимо от това колко са големи и какво представляват. Аз ще направя законодателен пакет не само за увеличаване размера на санкциите, но и за това, което ще последва санкциите. Лично ще внеса, разпоредил съм в законодателния пакет и това ще се случи от есента. Да се надяваме, че всяка следваща година ще имаме все по-малко нарушения и по-добри резултати", каза земеделският министър.
На въпрос кога ще се затваря предприятие или търговски обект и каква ще е глобата, Найденов отговори, че в момента за връщането на храни към производителите глобата е от 2000 до 4000 лева за първо нарушение, от 4 000 до 6 000 лева за второ. "При първо нарушение предлагам минимум 10 000 лева глоба, при второ да се затваря обектът. Това ще го обсъдим, тези неща да стават все по-публични, защото няма по-голяма санкция от това тези неща да се изнасят и няма по-добро наказание от публичното. Българинът се респектира от строгите санкции. Ще дам пример с това, което се случва по пътищата. След контрола и поставянето на камерите, българинът е станал по-внимателен на пътя. Да, може да се стигне до затваряне на такива големи магазини от големи вериги, но това не означава, че ще затваряме цялата верига. Мениджърите на тези магазини много добре знаят, че ще има строги мерки", категоричен бе Мирослав Найденов.
Той каза, че идеята храните с изтичащ срок на годност да стигат до социално слабите не е от днес. "За хранителни банки става въпрос. Това е благородна идея, която ще лиши някои недобросъвестни търговци от това храните да бъдат върнати в хранителната мрежа отново. Вместо това ще бъдат предлагани за екарисаж или за социално слаби. Храните ще бъдат подготвени за социално слабите през хранителни банки, принципът ще бъде предложен от социалното министерство, те имат готовност това да се случи. До момента това не се е случвало, защото до момента хората предпочитат да дадат храните в екарисажа, където не се плаща ДДС. Затова не трябва да има ДДС и за храните за социално слабите, за да не ги горят", обясни Найденов.
Той добави, че този въпрос лично се следи от премиера Борисов. "Когато му докладват от финансовото министерство, че няма да се случат злоупотреби, тогава ще бъде даден зелен светофар и ще реализираме тази идея по най-бързия начин", уточни Найденов.
Във връзка с прогнозата на "Булгаргаз" за увеличаване цената на газа с 20% и за това дали това покачване ще се отрази на цените на хранителните продукти, Найденов коментира, че например, цените остават същите на фона на цените на основата суровина на пшеницата от декември месец. "Ние не виждаме обаче по магазините да е намаляла цената на хляба. Цената на суровото мляко се изкупува на ниски нива спрямо пролетта, но не виждаме да са намалели цените на млечните продукти, би трябвало да очаквам на фона на по-ниските цени на храните, повишаване на цените на крайните продукти, но не очаквам нещо, което може да се усети на базата на това 20-процентно поскъпване", уточни Найденов.
За това по стандарт да се хранят децата от детските градини и училищата, Найденов каза, че се надява в началото на септември наредбата да бъде обнародвана. "Никъде в наредбата не е описано, че продуктите трябва да бъдат по БДС. Там обаче е написано месните да са от месо, млечните от мляко, а хлебните от висококачествено брашно. След въвеждането на тази наредба няма да допуснем ситуацията нашите деца да ядат некачествена храна. Няма нищо по-важно от нашите деца. С въвеждането на тези изисквания към храните, очакваното увеличение на цените за детските градини щеше да е средно около 8% за страната и ние показахме къде са резервите, за да бъдат компенсирани тези 8%. Надявам се общинските власти да могат да се възползват от тези резерви и да не се увеличават таксите", поясни Найденов.
За рязкото поскъпване на захарта и за това дали има картел, земеделският министър каза, че няма как да признае такова нещо, тъй като органът, който разследва картел в България е КЗК. "Тя следи тази тенденция при захарта, както доскоро ВАС подкрепи обвинение за картел на олиото и пилешкото месо. Няма да се учудя ако има подобни констатации за захарта. Ако има големи разлики в средноевропейската цена и цената в България по отношение и на други продукти, компетентните органи ще наблюдават този процес и тези, които си позволяват това ще бъдат санкционирани", подчерта Найденов. /БГНЕС
406
2
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
.сладкар
Този министър е най слабият от бойковата чета...
Голям гъзоблизец е и много слаб управник.
Може ,ли Б.Б да го рита по кокалчетата на краката / Япония / а този дебил да му ръкопляска.Голям д...педавец е
До ".сладкар"-я
Примерът, който давате, с Япония е показателен.