Кр. Влахов: Съдът дава 10 млн. лв. на година за призовки
"Съвсем няма да е пресилено ако кажем, че разходите за призоваване на българския съд на година гравитират около сумата 10 млн. лв". Това каза председателят на Софийския районен съд Красимир Влахов, предаде репортер на БГНЕС.
В момента по щат само в българските съдилища работят 624 призовкари. Заплата на един призовкар е 700 лв. отделно от това те получават пари за облекло, имат и карти за транспорт, а в края на годината имат т. нар. "допълнително материално стимулиране". Призоваването в България е свързано и с допълнителни пощенски разходи, пресметна Влахов. "Звената за призоваване към съдилищата по правило свързват само населените места, в които се намират седалищата, но те не обслужват малките градчета и селца. Там призовките и съобщенията се връчват преимуществено по пощата, а в някои случаи чрез кметовете на населените места", посочи съдията и добави, че на пощите се плащат от бюджета на съдилищата.
Председателят на Софийския районен съд изнесе доклад на кръгла маса, посветена на перспективите пред електронното призоваване в българското съдопроизводство. Той посочи, че един от ефектите от въвеждането на електронно призоваване у нас ще бъде именно в спестяването на пари за държавата. Като други ефекти от въвеждането на тази система, той изтъкна и ускоряване на съдебния процес, както и намаляване на риска от корупционни практики.
Красимир Влахов изтъкна, че системата за призоваване в момента не е особено ефективна, особено в по – големите градове. "По правило тя е толкова по – малко ефективна, колкото е по – голямо населеното място и в това отношение, разбира се лидер е столицата", заяви съдията.
Той изтъкна, че несвоевременното връчване на призовки и съдебни книжа е една от основните причини за отлагане на делата, т.е. за забавеното съдопроизводство, за което страната ни е критикувана и от ЕК. През месец май тази година има и две решения на Европейския съд по правата на човека в Страсбург срещу България.
"Направо ще ви кажа, че най – честата трудова злополука, която търпят призовкарите, поне в София е ухапването от куче", каза съдията. Той посочи, че за да се пазят и да държат агресивните четириноги далеч от себе си, призовкарите в СРС използват т. нар. "кучегони".
Влахов коментира, че не са редки случаите, в които една призовка не може да се връчи в продължения на месеци и с толкова се бави делото. Председателят на най – натоварения съд у нас изтъкна, че не е лесно да се връчват и призовки на хора, които не желаят да ги получат. Пречките са много, дори се отправят физически заплахи на съдебните служители.
"За никого не е тайна, че връчването на призовки и съдебни книжа, чрез съдебни служители е свързано с особено висок корупционен риск, при който се оформя масово неистински съобщения, посочват се по – късно дати на връчване, губят се призовки и т. н.", каза Влахов. В съдът, който той ръководи на година трябва да връчи 500 000 призовки и съобщения. За да се оптимизира този процес полицията се призовава по факса, а вещите лица по телефона или със SMS. Освен това определени структури получават съобщенията си по електронна поща. В закона има само една разпоредба и тя е в Гражданско – процесуалния кодекс, която дава възможност за електронно призоваване, посочи Влахов. Той каза обаче, че нормата е по – скоро факултативна и само за страни, които изрично са пожелали това и то само по граждански дела. Тук обаче те са срещнали с проблем, при който не могат да докажат, че съобщението действително е получено.
Според Красимир Влахов системата за електронно призоваване може да се въведе поетапно у нас като постепенно се разширява обхватът му. Така в началото могат да се задължат държавните институции и общините да получават съобщенията си по електронен път. Следващата стъпка може да са банковите институции и вещите лица. Разбира се, всичко това да става с гаранциите за защита правата на страните.
Кръглата маса се проведе по инициатива на председателя на ВКС проф. Лазар Груев. При откриването й той посочи, че се надява тя да е реален отговор на констатациите в последния доклада на ЕК. "Да престанем да пишем красиви стратегии и да провеждаме ритуални мероприятия, а да започнем реално да работим по реални проблеми", каза той.
Той поиска след кръглата маса да се създаде работна група или екип, който да посочи конкретни идеи за въвеждането на електронното призоваване. Транспортния министър Ивайло Московски, чието ведомство отговаря за електронното правителство у нас обеща подкрепата на експертите в министерството. /БГНЕС
270
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
първи
Ами, призовавайте ги он- лайн...