Шумен да стане един от центровете за обучение и подготовка на резервисти за Българската армия, да се разкрие лекарски кабинет за пенсионирани офицери и сержанти, както и да се върне сградата на държавния архив на бившето „Подофицерско дружество Княз Кирил“. Това поискаха действащи и запасни военни на среща днес с кандидата за кмет Димитър Александров и кандидатите за общински съветници от ПП ГЕРБ в Шумен.

„Често сме разисквали този въпрос със студенти от направление Национална сигурност и желанието на повечето от тях е, след като вече няма задължителна военна служба, те да се включат в резерва. Такъв център за обучение в Шумен лесно може да се изгради със съвместното участие на Шуменски университет и Факултета по артилерия, ПВО и КИС на НВУ „Васил Левски“, каза университетския преподавател и председател на областната организация на СОСЗР полк. доц. д-р Радослав Узунов. Той постави и въпроса за сградата на държавния архив на ул. "Цар Калоян", която е била собственост на „Подофицерско дружество Княз Кирил“, но впоследствие актувана като държавна собственост.

„Ако бъда избран за общински кмет, изцяло ще съдействам за центъра за резервисти, имате подкрепата ми, още повече, че г-н Красимир Минчев е от вашите среди и също може да разчитаме на него. Що се отнася за база на клубове, знаете, че много военни имоти с отпаднала необходимост бяха прехвърлени на общината и там мисля, че може да се намери решение. Относно архива, информацията ми е, че тях също настоящата им сграда не ги устройва и им трябва по-голяма, а това, че е публично-държавна собствеността, не е непреодолимо. За тази сграда обаче имат претенции няколко дружества на запасните офицери и сержанти и тя трябва да е на всички тях“, каза Димитър Александров. По време на срещата полк. о.р. Николчо Николов поиска от кандидата за кмет ясна ангажираност относно поставянето на паметни плочи на местата на върнатите от държавата поделения, за което има и взето решение от преди два месеца на Общинския съвет.

Д-р Делчо Панайотов заяви, че има много лекари, които биха работили в специализиран кабинет за пенсионирани военни. Според него той трябва да се изгради и поддържа от общината, а медиците ще лекуват пациентите безплатно. Според Александров такъв кабинет също може да се направи в някоя сграда на бивши поделения. Той напомни, че за последните години по негова инициатива и с помощта на народните представители, Министерски съвет е върнал над 220 декара военни имоти с отпаднала необходимост. „Предстои да получим погребите на Шуменското плато и щаба на Дивизията“, каза канидатът за кмет.

„За две години Димитър Александров направи за имотите това, което другите не можаха да направят за 20 години. Идеите бяха негови, а ние го подкрепяхме“, заяви народният представител Красимир Минчев.

ШУМ.БГ