Белгия може да отвори трудовия си пазар за българи и румънци догодина
Български и румънски граждани ще получат право да работят в Белгия от 1 януари догодина, след като и последната белгийска провинция Фландрия, противопоставяща се на отмяната на ограничението за работа на гражданите на двете страни, оттегли ветото си, съобщава европейското издание EurActiv.
Представители на социалистите и демократите в Брюксел от две години водеха преговори с фламандския премиер Филип Мютер, отговарящ за заетостта и финансите. Те са убедени, че последното препятствие е отстранено. Белгия е сред 10-те страни от ЕС, които продължават да налагат ограничения за работа на румънски и български граждани. Те обаче трябва да бъдат отменени най-късно до 1 януари 2014 г., съгласно споразумение, договорено при присъединяването на двете страни към Евросъюза през 2007 г.
Говорител на Мютер заяви пред EurActiv, че решението ще бъде взето в идните три дни, но все още е рано да се каже дали ще е позитивно или негативно. Източници на ЕС твърдят, че белгийската държава ще спечели финансово от вдигането на ограниченията за български и румънски работници, тъй като това ще позволи по-ефективен мониторинг върху помощите им при безработица.
През годините румънците изработиха трикове законно да получават помощи от белгийската държава. Сред тях са обявяването на новосъздадена компания в несъстоятелност или наемането и след това незабавното съкращаване на съпруг или съпруга от наскоро основана от тях фирма в Белгия.
Белгийски официален представител, запознат с преговорите, обаче е по-скептичен, тъй като според него белгийските закони не са адаптирани за манталитета на българските и румънските работници.
Българският евродепутат Ивайло Калфин от групата на социалистите и демократите заяви, че се надява Белгия да отмени ограниченията и че други страни ще последват примера й. "Българските граждани никога не са оказвали натиск нито върху трудовия пазар, нито върху системите за социална сигурност на държавите членки. Настоящите икономически проблеми в ЕС явно не са последица от разширяването. Изключително грешният подход за справянето с тях е да поставяме нови бариери в рамките на ЕС вместо да се откриваме и да търсим по-голяма ефективност и конкурентноспособност", заяви пред EurActiv Ивайло Калфин.
Ако решението бъде прието, Белгия ще стане първата страна, която ще отговори положително на искането на България и Румъния от юли за пълно отваряне на трудовия пазар на ЕС за техните граждани от 2012 г. На 25 октомври Европейският парламент прие резолюция в същия дух. /БГНЕС
211
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Анонимен
Айде вси мангали да се интегрират в Белгия.