ЕС: Автоматични последствия за нарушаване на бюджетния дефицит
Лидерите на страните членки на Европейския съюз са приели текст, в който се излагат възприетите принципи, съдържащи и ключовото искане на Германия правилата на фискалната дисциплина да бъдат включени в националното законодателство на всяка страна.
В текста на проекта за комюнике, получен от АФП, се призовава Европейският съд да провери дали изискванията за бюджетна дисциплина са отразени правилно в националните законодателства.
Нарушаването на ключовото правило бюджетният дефицит да бъде под 3% от БВП ще води до "автоматични последствия". Освен това, санкциите, наложени от Европейската комисия на страните, които не играят по правилата, ще бъдат утвърждавани от лидерите, дори и голяма група страни да гласува "против".
Все още са останали противоречиви моменти при опита на ръководителите да постигнат съгласие върху детайлите на юридическите формулировки на споразумението. "Това е друга история, проблемите трябва да бъдат преодолявани отсега нататък", сподели източник.
Срещата на върха, смятана от мнозина като последен шанс за спасяване на еврото, започна с разделение на мненията за това дали трябва да се променя основния договор и страхове от възникване на Европа на две скорости."
Споровете бяха дали реформата следва да се въведе чрез промяна на основния договор, каквото е желанието на Берлин и Париж, или чрез споразумение само между 17-те страни, въвели еврото. В същото време Великобритания заплашва да изтъргува съгласието си срещу смекчаване на правилата на европейския финансов надзор. Министър-председателят Дейвид Камерън вече размаха плашилото на ветото върху промяната на основния договор, ако "интересите" на страната му не бъдат взети предвид. Премиерът на Швеция, която също не е член на еврозоната, предупреди, че мнението му не включва "подкрепа на промяната на договора".
Париж и Берлин вече предупредиха, че ако не се реши промяна на договора на 27-те, те ще минат на варианта на ограничено споразумение между 17-те страни от еврозоната, дори и с риск това да предизвика разделение сред европейците. "Ако 27-те не успеем да построим нещо солидно, по-добре да го направим само със 17", добави Жан-Клод Юнкер, министър-председател на Люксембург.
Този сценарий, обаче, тревожи президента на ЕС Херман Ван Ромпой, ръководителя на ЕК Жозе Мануел Барозу, както и многобройни страни, които не членуват във валутния съюз. Доналд Туск заяви: "Европа означава 27 държави-членки, а не 17 или 17 плюс". И предупреди, че всяко друго решение "ще бъде фатално за Европа". Румъния "не може да приеме един Европейски съюз с две категории страни членки" заяви и президентът Траян Бъсеску.
Втвърдяването на бюджетната дисциплина е ключова гаранция към Европейската централна банка, за да започне изкупуване на дълговете на затруднените страни като Италия, с оглед намаляването на лихвите.
В същото време, Марио Драги разочарова пазарите в четвъртък, след като даде вид, че изключва широкомащабна намеса на дълговия пазар. И каза, че е "изненадан от тълкуването" на негови изказвания, в които прозираше възможност за енергична намеса на ЕЦБ в замяна на споразумение в Брюксел за стриктна бюджетна дисциплина.
Освен различията по договора, съществува и разделение относно необходимостта от увеличаване на финансовите средства в еврозоната, с цел тя да бъде защитена от заразната дългова криза. Проучват се няколко решения, но всички те се сблъскват с отказа на Германия. Берлин се противопоставя на наливането на средства в Европейския фонд за финансова стабилност, като примерно чрез до допускането му до гишетата на ЕЦБ. Германия също е против идеята за еврооблигации.
Кристин Лагард, генерален директор на Международния валутен фонд, обеща, че "МВФ ще участва в "усилията" на еврозоната, без да уточни в какво може да се изрази това участие. /БГНЕС
106
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
гражданин
европейския съюз върви по пътя на съюза на съветските соц републики но облечен в друга носия,ако те обачене се поучат че по този начин отделните дйржави не могат да съществуват съюза ще се разпадне както се разпаднаха и соц държавите без да гръмне една пушка.трябва да се търси друга форма на същесдтвуване в съюз,било с по строги финансви мерки ,отчитане на стандарта на отделната държава,по строга грпонично митническа контрола,с една думя жабата да си знае гьола,