Плевнелиев: Не става дума за териториални претенции на Румъния
За да станат членки на ЕС България и Румъния са подписали документи, че нямат никакви териториални претенции помежду си. Четох внимателно думите на румънския външен министър. Той говори не за териториални претенции, а за нерешен проблем със 17 кв. км. в акваторията на Черно море. Това заяви президентът на България Росен Плевнелиев, предаде репортер на БГНЕС.
Президентът се срещна с лидера на партия "Атака" Волен Сидеров в рамките на политическите консултации. Има междуправителствена комисия и тя със сигурност ще си свърши работата, убеден е президентът. Ще направя обобщение и обръщение в парламента в скоро време, съобщи той. Ще отида на гости на депутатите, ще ги поздравя, но и ще ги информирам след проведените политически консултации, че политическите партии са споделили с него отговорни идеи, които е добре да бъдат осъществени, посочи Плевнелиев.
Планирам, освен да кажа за приоритетите, да съобщя как, кой и кога, допълни той, имайки предвид точните срокове и отговорните за изпълнението на решенията. Искам не само да предлагам приоритети, но и решения по тях, потвърди президентът. В края на 2012 г. ще направя второ обръщение, в което ще обобщя какъв е бил напредъкът по предложените приоритета. Искам българските граждани да са част от този процес, категоричен бе той.
Трябва да има референдум за членството на Турция в ЕС и за строежа на АЕЦ "Белене", смята Сидеров - тези, за които се е мотивирал пред президента. Говорихме за важните национални въпроси - за развитието на атомната енергетика, за данъците, за доходите, за инвестициите и др., допълни той. Добре е президентът да се вслуша в тези предложения и да предложи на изпълнителната власт поне част от тях, каза лидерът на "Атака".
Според Сидеров следващите парламентарни избори са застрашени от фалшификации, ако не се вземат мерки за промени в Изборния кодекс и в самия процес на вота. Целта е да се доближим до средното европейско ниво по доходи, а не да бъдем в пъти под него, допълни той. Рязкото покачване на доходите трябва да бъде онази основа, от която да се тръгне нагоре в развитието на страната. Защото в момента българи работят за чужди икономики поради този проблем, аргументира се той. Сидеров е предложил на президента да бъде променено името на най-високия връх в България Мусала, тъй като звучи тюркоезично и да се кръсти на Св. Иван Рилски. Той е убеден, че трябва да се реагира подобаващо и на румънската провокация от последните дни.
България трябва наистина да се фокусира в подкрепа на инвестиции в иновации, във високотехнологични индустрии, но не в МОЛ-ове – целта са новите технологии и истински нови работни места, подчерта президентът Плевнелиев. Страната ни трябва генерално да адресира темата с доходите - драстично увеличение на минималната заплата и пенсиите, изложиха идеите си от "Атака", добави президентът. Той посочи приоритетните сектори - инфраструктурата, иновациите, туризма, но и биотехнологиите, високите технологии. Енергийните теми е третата тема в нашата дискусия, продължи държавният глава. Енергийна ефективност - да, но трябва да се каже в прав текст как да се намалят сметките. От "Атака" са категорични - АЕЦ "Белене" трябва да се строи и да се развива ядрената енергетика, но България не бива да залита в една или друга посока, независимо дали към САЩ или към Русия.
За административната реформа - крайната цел е българската администрация да бъде надпартийна, мотивирана, посочи Плевнелиев в обобщение на разговора си с Волен Сидеров. От "Атака" заявяват, че е важно да се търси ясно разделяне между политическото и административното, което е характерно за всички европейски страни, посочи държавният глава. При водната реформа задачите са на дневен ред, защото е важно страната ни да има яснота, каза той. Много пъти съм го казвал - водата е следващият петрол и ние трябва да създадем предпоставки за ефективното управление на водните ресурси, припомни Плевнелиев.
Фискалният резерв трябва да се управлява консервативно, е общото им мнение. Моментът е добър за емитиране на външен дълг - пазарите са спокойни. Въпросът е тревожен с Изборния кодекс и са необходими поправки в него, е било мнението на Сидеров. Въпросът е как могат да се гарантират безпроблемни избори. /БГНЕС
231
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Д-р Йозеф Менгеле
Т'ва Волен Сидеров ли е.....?!