БОРКОР ще разработват проект за обществените поръчки
В България всяка година през процедури по Закона за обществените поръчки се разходват около 4-4,5 млрд. лв. Това каза Румен Миланов, директор на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към МС, по известен като БОРКОР, предаде репортер на БГНЕС.
Румен Миланов представи свършеното от БОРКОР до момента. Стана ясно, че първият проект, който специалистите от Центъра ще разработват през тази и следващата година е именно на тема обществени поръчки. По него до края на тази година трябва да бъдат представени всички мерки, които са необходими ефективно да противодействат на корупцията в тази област, чрез използване на съвременни технологии и методики. Мерките ще засегнат законодателство, организации и персонал. Тази система ще бъде напълно завършена при стартиране на електронно правителство.
"Ако системата от разработени мерки предотврати неправомерното изтичане на средства само в размер на 1% от тези средства, то ефектът се равнява от порядъка на 45 млн. лв.", каза Румен Миланов. Той посочи, че консултантът им счита, че ако се въведе изцяло процедура за електронни обществени поръчки, ефектът за държавата може да достигне 1 млрд. лв.
Центърът за борба с корупцията и организираната престъпност (БОРКОР) бе създаден преди повече от година с идеята това да бъде поредната структура у нас, която да бори корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност. Функция на управителен орган на БОРКОР има Консултативен съвет, чийто председател е вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов. В този съвет влизат и представители на законодателната, изпълнителната, съдебната власт и на Сметната палата. Така Румен Миланов посочи, че в него има 26 души – 16 министри, зам.-председатели на НС, двама членове на ВСС, хора от ВКП, ВКС и ВАС, ИВСС и зам.-председател на Сметната палата.
На центъра се възлагат аналитично контролни функции. "Центърът няма да наруши компетенциите на министерствата, служителите няма да провеждат разследвания. В проекта се съсредоточават и обединяват по-скоро познанията и опитът на другите институции и ведомства, както и тяхното ноу хау", обясни Миланов. Според него най-същественото различие на модела БОРКОР е мястото сред антикорупционните мерки, където той е разположен. Той има за задача да открива системните грешки в работата на дадена институция и да разработва комплексни мерки.
А иначе Румен Миланов призна, че до момента не са били много словоохотливи за работата на БОРКОР, но обясни това с факта, че са искали да представят какво са свършили до момента. А то по тяхна преценка не е малко. Така изброи създаването на организационен щаб, провеждане на две обществени поръчки за материално техническото осигуряване на центъра. Той каза, че е започнала и процедура за привличане на първите 30 специалисти, те са се обучавали 3 месеца. След 15 април втора група специалисти, успоредно с това ще работят и по проекта за обществените поръчки. /БГНЕС
207
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар