Венизелос: Гърция има правителство
Проевропейските гръцки партии се споразумяха днес за правителствена коалиция, която ще опита да ревизира непопулярната спасителна помощ от ЕС и МВФ и да извади страната от мъчителната рецесия, която пречи на усилията й за възстановяване.
"Гърция има правителство", заяви лидерът на социалистическата партия ПАСОК Евангелос Венизелос след тридневните разговори с Андонис Самарас, лидер на консервативната партия Нова демокрация и вероятен нов премиер.
Във връзка със срещата на върха на лидерите на ЕС идната седмица Венизелос заяви: "В тези два дни в Брюксел ще водим голяма битка за ревизиране на заема и ще преговаряме по рамка, която да стимулира възстановяването и да се бори с безработицата".
Лидерът на социалистите допълни, че точният състав на правителството ще бъде обявен по-късно днес и че Нова демокрация, ПАСОК и Демократичната левица "поемат тежестта на колективната отговорност".
Президентът на Гръцката национална банка Василис Рапанос, бивш преподавател по икономика, който беше част от правителството, когато Гърция се присъедини към еврозоната през 2001 г., е спряган за нов финансов министър, съобщи държавната телевизия. След два месеца на политическа безизходица Гърция, която е член на еврозоната, е подложена на силен международен натиск да продължи обещаните реформи срещу помощта, която спаси гръцката икономика от фалит в последните две години.
Международният валутен фонд (МВФ) вече настоява да изпрати екип от експерти в Гърция веднага след като бъде обявено правителство. В неделя Нова демокрация спечели парламентарните избори с малка преднина пред радикалната левица СИРИЗА, която се противопоставя на мерките за строги ограничения на разходите.
Нова демокрация получи 129 места в 300-местния парламент, включително 50-те допълнителни места, давани на победителя, а СИРИЗА взе 71 места. ПАСОК има 33 места в парламента, а Демократичната левица спечели 17 места, които ще дадат на очакваното ново правителство мнозинство от 29 места, за да прокара противоречивите реформи.
Първият приоритет на правителството ще бъде да възстанови контактите с международните одитори и да възобнови притока на заеми, който беше прекратен преди изборите. Чуждестранни кредитори като Германия подчертаха, че са склонни да дадат време на Гърция да изпълни целта за намаляване на дефицита до 2014 г., но няма да променят същността на споразумението за отпускане на помощ, договорено през февруари.
61-годишният Самарас, който е получил образованието си в САЩ и е бивш външен министър, е подложен на натиск да стигне по-далеч. Той обеща в предизборната си кампания, че ще намали данъците върху недвижимите имоти и продажбите и ще замрази намаляването на заплатите в държавния сектор и на пенсиите.
Според сегашните условия Гърция трябва да намали дълга си с 11,5 милиарда евро, равняващи се на 5% от Брутния вътрешен продукт (БВП) до 2014 г., въпреки че гръцките партии призоваха крайният срок да бъде отложен до 2016 г.
Гърция беше принудена да поиска на два пъти спасителна помощ - първата в размер на 110 милиарда евро през 2010 г., а втората в размер на 130 милиарда евро по-рано тази година. Освен това частните кредитори на страната опростиха 107 милиарда евро от дълга й. /АФП
249
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар