Гласуват четвърти вот на недоверие към Борисов
Три неуспешни вота на недоверие, един провален, както и един вот на доверие - това е равносметката на кабинета "Борисов" до момента. На 25 юли, сряда, депутатите ще гласуват по четвъртия вот на недоверие към правителството.
Искането за поредния вот на недоверие към управляващите от ГЕРБ беше внесено в деловодството на парламента на 19 юли от 74 народни представители от БСП, ДПС и независими. От ДСБ обявиха, че няма да участват нито в дебатите, нито при гласуването.
Дебатите по вота в пленарна зала протекоха вяло. В началото на заседанието Сергей Станишев прочете мотивите. Той изтъкна, че в последния доклад на ЕК има много тежки констатации, сред които и натискът на политици върху съдии. Според Станишев, езикът на доклада означава сваляне на политическото доверие от ГЕРБ. Той заяви, че имаме некомпетентна власт и няма посока за развитите на страната и така държавата става най-непредсказуемият фактор. Лютви Местан от ДПС изтъкна, че вотът не е провокиран от терористичния акт в Бургас. Според ДПС Шенген се превръща в химера, без затова българските граждани да имат своята вина. Красимир Ципов от ГЕРБ пък припомни направените реформи в полицейското разследване. Мартин Димитров призова за самокритичност. От трибуната лидерът на РЗС Яне Янев се обърна към социалистите и ДПС с думите, че "на Цветан Цветанов приживе трябва да направите паметник, защото ако той искаше да мъсти политически трябваше вашите министри - от Масларова до Гагаузов и Емел Етем да бъдат в следствените арести".
По време на дебатите в пленарната зала присъстваха министрите Цветан Цветанов, Николай Младенов и Диана Ковачева. "Възразявам категорично срещу опита да бъде манипулиран обективният прочит на доклада за напредъка на България през последните 5 години, а българското общество има право на обективен прочит на този доклад", заяви правосъдният министър Диана Ковачева. "Реформата е изцяло в ръцете на съдебната система, след като е зададена стратегическата посока, а МП ще продължи да подкрепя съдебната система, както и досега", отбеляза Ковачева.
В 40-минутното си изказване вътрешният министър Цветанов призна, че всичко управление допуска грешки, но в доклада на ЕК има и добри оценки. "За всички беше ясно, че не знаем за колко години ще бъде в сила този механизъм за проверка и сътрудничество. Може би ще заблудите обществеността, че всичко, което е направено за влизане в ЕС от нас, ще бъде практика за другите страни, които се присъединяват. Ако бяхте истинските политици мисля, че щяхте да получите по-добра оценка за свършена работа", каза Цветанов.
Първият вот на недоверие, през октомври 2010 година, беше по инициатива на БСП и ДПС заради политиката в здравеопазването. В началото на 211 година мнозинството даде подкрепата си за управлението на ГЕРБ при гласуването на поискания от самия министър-председател вот на доверие. Вторият вот срещу правителството на Борисов беше заради неуспеха на антикризисната политика. Той беше през юни 2011 година и отново внесен от БСП и ДПС. Месец след това - през юли миналата година, беше иницииран и третият вот на недоверие, за провал на политиката по вътрешна сигурност и обществен ред, провалено членство в Шенген, полицейщина и нарушаване на основни човешки права – със същите вносители. В началото на април тази година пък БСП и "Атака" внесоха искане за вот на недоверие към правителството заради спиране на проекта за АЕЦ "Белене" и провалената енергийна политика. По-късно от "Атака" оттеглиха подписите си и така подписката беше анулирана, а вотът не се състоя. /БГНЕС
165
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар