ДПА: Турция се превръща в регионална сила
По-добре регионална сила в Близкия изток, отколкото "лошият ученик" на Европа: почти незабелязано бурно развиваща се Турция се отвръща от ЕС. И може да си го позволи: икономиката й процъфтява, докато европейската куца.
Еврото се клати, западноевропейската икономика стагнира, Гърция е във фалит, а Турция успява блестящо да се справи с всички тези предизвикателства: през 2011-та икономиката й отбеляза прираст от близо 10%, с което турците надминават дори китайците. И през тази година БВП се е увеличил с 3 на сто. Очакванията на ОИСР са, че през 2013-та турската икономика ще нарасне с 4,5%.
В продължение на десетилетия пълноправното членство в ЕС беше една от най-важните цели на Турция. Сега обаче Анкара се дистанцира от Брюксел, стараейки се да стане регионална сила в Близкия и Средния изток. Вицепремиерът на страната Али Бабаджан неотдавна заяви, че присъединяването към ЕС си остава "дългосрочна стратегическа цел", но "без особен приоритет".
Навремето Турция имаше имиджа на държава, която е прекалено голяма, прекалено бедна и прекалено мюсюлманска. Днес нещата изглеждат другояче. Експерти предупреждават, че Европа ще загуби, ако остави Турция изцяло да се преориентира на Изток. Икономистът и европеист Бахри Йълмаз от Истанбулския университет препоръчва на ЕС спешно да приеме Турция в Общността, преди тя окончателно да се разочарова и отвърне. Аргументите му са предимно икономически: Турция е на път да се превърне във важна икономическа сила. През 2030 г. Турция вече ще е четвъртата по сила икономика в цяла Европа, предричат експертите.
Това никак не е утопично. Отдавна вече Турция произвежда повече автомобили, отколкото Италия. Машините, текстилът, плодовете и зеленчуците "made in Turkey" са експортен шлагер. В същото време бързо се увеличава и населението. От 74 милиона днес до 2025 г. то ще нарасне на близо 90 милиона - ако всичко върви според предвижданията на консервативния премиер Реджеп Тайип Ердоган. А 90 милиона души - това си е огромен пазар.
Разбира се, Турция също си има проблеми: висок външнотърговски дефицит, зависимост от вноса на енергия, лошо образование. Дълго време, особено в очите на консервативните кръгове в Берлин или Брюксел, Турция имаше имиджа на прекалено голяма, прекалено бедна и прекалено мюсюлманска. Дали Турция се нуждае от ЕС повече, отколкото ЕС от Турция, не е съвсем изяснено и до днес.
По отношение на по-бедните страни на Юг или Изток от нея Турция отдавна се е превърнала в пример за благосъстояние и демокрация. Вярно е, че все още има недостатъци по отношение на човешките права, правата на жените и малцинствата, което пречи на Турция да се присъедини към ЕС. Затова пък старите й слабости като лабилният банков сектор, протекционизмът и задлъжняването вече са излекувани.
След кризата от 2001 г. Турция проведе реформи, които бяха наистина внушителни. "Правилата за капиталово покритие на турските банки в момента са значително по-строги, отколкото валидните в ЕС", казва германски експерт. И изобщо, на турците някак си им дойде до гуша да се съобразяват с твърде негъвкавия "стар континент": докато през 2004 г. седем от всеки десет турци са искали да видят страната си в ЕС, сега това се струва привлекателно на едва 38% от населението.
ДПА
318
5
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Анонимен
Какъв е по вероизповедание журналистта,който е писал статията...........аз се досещам!
баба Пенка
Откога вероизповеданието на някого прави това което казва по-малко истина? Виж колко коли се произвевдат в Турция, кой произвежда най-много телевизори в Европа и т.н. Само колите които се произвеждат в Бурса на стойност над 21 милиарда долара. Почнаха да произвеждат собствен учебен самолет, скоро ще имат свой танк, безпилотен разузнавателен самолет, хеликоптер, имат планове за разработване на изтребители и много други. Голяма част от софтуера ползван от НАТО го пишат турците.
На 6-то място са в света по брой туристи. Това не са неща които остават незабелязани макар на някои от нас да ни се иска да е така. Нека се развиват. Колкото по-богати съседи имаме, толкова по-добре за нас. Нека да дойдат да харчат пари у нас, че и ние да се оправим.
Препоръчвам ти да посетиш Турция но да не вземеш да минеш през Малко Търново, защото ако отиваш в Турция за първи път и минеш през Малко Търново, шока ще е прекалено голям за теб.
ebac
абе хора те евсичкото това го постигнаха...с дисциплина а дисциплината идва от религията...немога да разбера защо ви дразни религията..вие сигурниисте це васата религия е вярна..:д не ме разсмиваяте
* Коментар транслитериран от системата
0 0Атеист
Защото религията им е гадна до повръщане!
???
твоята понеже не е гадна за това си стигнал до тук...