Белгия спира атомен реактор заради дефекти
Признаци за пукнатини, открити във френски атомни централи, накараха Белгия да задълбочи собствените си проверки, което доведе до откриването на проблеми и спирането на реактор в Дул, съобщи Белгийската агенция за ядрен контрол.
Проверки от 2004 г. на един от реакторите на централата в Трикастен (южна Франция) разкриха "признаци за пукнатини, перпендикулярни на повърхността, т.е. от опасните", обясни пред журналисти директорът на белгийската агенция за ядрен контрол Вили де Роовере.
Той говори след завършилото в Брюксел съвещание на представители на агенциите за ядрен контрол на САЩ, Франция, Швейцария, Швеция, Холандия, Германия, Испания и Великобритания. Заседанието имаше за цел да информира страните за проблемите, открити по обвивката на сърцевината на реактор № 3 на централата в Дул на 25 км от Антверпен.
Де Роовере посочи, че микропукнатините, открити във Франция, са главно дефекти между основния метал на обвивката на сърцевината на реактора и слоя неръждаема стомана.
Заради откритите проблеми във Франция, Белгия е решила да разбере дали тези реактори имат същите дефекти. "Отговорът е не, но ние открихме нещо друго", каза той.
Шефът на Белгийската агенция за ядрен контрол посочи, че проверките от юни и юли са показали около 8 000 възможни пукнатини с дължина от около 20 мм в долната част на обвивката на сърцевината на Дул 3, вероятно още от построяването на обвивката през 70-те години на двадесети век.
Обратно на пукнатините, открити във Франция, те са успоредни на страната на обвивката и по принцип има по-малък риск от отслабване на конструкцията на тази структура, в която се намира сърцето на централата.
Въпреки това, белгийските власти са решили да не пускат отново Дул 3. "Усещам някакво неразположение заради големия брой" на тези дефекти, обясни директорът на Белгийската агенция за ядрен контрол.
Де Роовере отново изрази скептицизма си относно възможността за повторно пускане на 1000-мегаватовия реактор в края на септември, както смята в момента предприятието "Електрабел", филиал на френската компания "Же Де Еф Сюез".
"Електрабел" ще трябва да докаже пред агенцията за ядрен контрол на страната и комисия от международни експерти, че тези дефекти не застрашават целостта на реактора.
"Това ще е трудно за доказване. Ако бъде преценено, че не става, ще спрем" окончателно реактора, обясни той.
Дотогава Белгия ще анализира всички свои реактори, като ще започне през септември с този в Тианж 2 край град Лиеж, чиято обвивка на сърцевината е построена от същия производител като този на Дул 3. Става дума за холандско предприятие, което днес е изчезнало. /АФП
201
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар