Държавният глава Росен Плевнелиев призова за зачитане на желанието на гражданите и в страната да се проведе референдум за АЕЦ "Белене".
"Парламентът не бива да излиза с решение за водене на преговори с частен инвеститор, преди да се проведе референдум за АЕЦ "Белене", заяви президентът Росен Плевнелиев.
"Като президент и инженер търся винаги логиката и смисъла и си задавам елементарни въпроси. Например - имаме над 500 хиляди валидни подписа за референдум. Следователно трябва да направим референдум. Иначе - ще нанесем удар по демокрацията в България.
Вече практически сме в процедура по референдум. Но тогава защо в парламента ще се преговаря с появил се наскоро в последния момент фонд, който не е стратегически инвеститор", посочи Плевнелиев, цитиран от Медиапул. Според него правителството правилно поставя куп условия на неочаквано появилия се финансов инвеститор без никакъв опит в ядрената енергетика. "Трябва да се съобразим с хората – те искат референдум", каза президентът Плевнелиев.
Миналата седмица изненадващо се появи мистериозен американски консорциум, пожелал да изгради с частни пари атомната централа като министър Делян Добрев заведе в парламента негови представители в парламента. Проекторешението за размразяване на проекта "Белене" и за преговори с инвеститора "Глобал Пауър" обаче все още не е гласувано от парламента. Премиерът Бойко Борисов обяви, че е наредил на службите да проверят инвеститора, и заяви по негов адрес, че ако депозира "200 млн. евро или долара", ще бъде приет.
БГНЕС припомня, че регионалният министър Лиляна Павлова съобщи в петък в НС, че проверката на подписката за референдум за АЕЦ "Белене" приключи, резултатите са готови и внесени в НС. Броят на проверените подписи е 717 021. Коректните подписи са 543 639, което е над необходимите по закон 500 000 валидни подписи.
Сагата за АЕЦ "Белене" започва още през последните години на комунизма и само крахът на старата система спира нейното изграждане за неопределен период от време.
През 2006 г. е проведен търг, който е спечелен от руската "Атомстройекспорт", дъщерна компания на държавната корпорация "Росатом". За изграждането на централата беше създадена проектна компания между НЕК и германската Ер Ве Е.
След идването на власт на ГЕРБ през лятото на 2009 проектът започна да буксува. Това стана причина за оттеглянето на Ер Ве Е през 2009 г. "Росатом" убедени в това, че проектът е печеливш предложиха на българската страна финансиране. Те също така доведоха и чуждестранни инвеститори в лицето на "Фортум" и "Алтран".
През ноември 2010 руснаците предложиха и твърда цена от 6,3 милиарда евро за централата, която според техните изчисления ще се изплати за по-малко от 20 години. Срокът на експлоатация на двата 1000 мегаватови блока на бъдещата централа е 60 години.
Въпреки това проектът беше замразен през март 2012 г. В началото на септември "Атомстройекспорт" увеличи претенциите си към НЕК до 1 милиард евро за неизплатени вече извършени дейности по проекта "Белене". Делото ще се гледа от Международния арбитраж в Париж. /БГНЕС
Коментари
Жорко Първанов
Тоя дали е питал жена си преди да се изкаже?Не вярвам,ако беше я питал тя щеше да му каже,че е по-добре да разходи децата,вместо да се занимава с глупости.Най-сетне си назначихме "независим" президент!