С първия тв дебат между президента на САЩ и кандидат за втори мандат Барак Обама и кандидатът на републиканците Мит Ромни претендентите излязоха на финалната права в състезанието за Белия дом, чийто нов стопанин ще бъде определен на изборите на 6 ноември.
Дебатът се проведе в Университета на Денвър, Колорадо. Той продължи малко повече от анонсираните 90 минути и бе воден от ветерана новинар Джим Лерър от "PBS NewsHour". Според оповестения от него регламент, дебатът бе разделен на части, всяка с продължителност 15 минути, фокусирани предимно върху вътрешната политика и икономиката на САЩ.
Обама и Ромни заеха местата си на сцената, като преди това се здрависаха. След това всеки от тях направи двеминутно експозе. Обама използва възможността да поздрави съпругата си Мишел по случай 20-годишния юбилей от сватбата им. Ромни пък анонсира своя план за създаване на нови работни места с цел подпомагане малкия и средния бизнес.
Веднага след началото на същинския дебат Ромни обвини действащия президент в "провал на икономиката" и поставянето й в "погрешен коловоз". "Опасявам се, че пътят, по който сме поели, е неуспешен. Ако стана президент, ще възстановя жизнеността на средната класа, така, че Америка да заработи отново", обеща Ромни.
Обама бързо върна Ромни в реалността, отбелязвайки, че бившият губернатор на Масачузетс е отстъпил от първоначално анонсирания си план за понижаване на данъците. "Цели 18 месеца Ромни говори за този план, а сега, 5 седмици преди изборите, казва, че великата му идея "няма значение", заяви Обама.
Думите на Обама по същество представляваха контраудар на твърдението на Ромни, че ако Обама понижи данъците, това ще увеличи бюджетния дефицит на страната. С популистки апломб Ромни просто нарече неистина коментара на Обама.
"Буквално всичко, което той (Обама) каза за моя план, е неточно", заяви Ромни, преструвайки се на глух за подигравателния тон на Обама, който просто се присмя на обещанията на Ромни за данъчни съкращения в размер на 5 трлн. долара въпреки планираното (от Ромни) увеличаване на военните разходи.
Ромни обвини Обама, че дава празни надежди на американците с обявеното от действащия президент намаляване на данъците. "Планираното от сегашната администрация намаляване на данъците ще увеличи бюджетния дефицит".
Обама не остана длъжен на опонента си, контрирайки Ромни с думите: "Вашият план за намаляване на бюджетния дефицит ще удари образованието и здравеопазването".
В отговор Ромни отново подчерта, че политиката на Обама не работи и че плановете му ще се провалят. "Това не е правилният отговор за Америка. Средната класа ще банкрутира и въпросът е, как да й помогнем", заяви бившият губернатор на Масачузетс.
Ромни дори се опита да стовари върху Обама вината за колосалния бюджетен дефицит на САЩ. Според Ромни, кризата в американската икономика, освен на всичко друго, се дължала и на "прекомерната регулативност" от страна на настоящата администрация - намек за едва ли не ляв уклон в управлението на Обама.
"Американската икономика страда заради прекомерната регулативна политика на Обама", заяви Ромни. В отговор Обама, който определено бе по-нервният в дебата, отбеляза, че е получил тежко наследство от предшественика си Джордж Буш-младши.
"Когато влязох в Овалния кабинет, там ме очакваше над 1 трлн. долара бюджетен дефицит. И ние знаем кой го натрупа", каза Обама. "Две войни, които бяха платени на кредит. Двукратно понижение на данъците, за което не бе платено. Плюс куп програми, за които също не е платено, а накрая и дълбока икономическа криза".
Обама отново заостри вниманието върху данъчния план на Ромни, който според Обама ще стопира и обезсмисли образователни и здравни програми за около 60 млрд. долара, които понастоящем са в ход. В отговор Ромни категорично отрече, че възнамерява да реже пари за образование, като за здравеопазването обаче не спомена нищо.
Като цяло, Ромни изглеждаше по-уверен и по-спокоен по време на дебата. Обвиненията му срещу Обама не бяха подплатени с кой знае какви аргументи, но бившият губернатор на Масачузетс боравеше с думите свободно и убедително.
В същото време нервността не напусна Обама до края на дебата, което си пролича и в заключителните му думи. Настоящият президент обеща да продължи да се бори за по-добър живот за средната класа в тежките икономически времена.
"Преди четири години казах, че не съм идеалният президент. Тогава обещах, че ще се боря всеки ден за американския народ, за средната класа и изобщо в помощ на всички нуждаещи се. Спазих това си обещание и го спазвам и ако бъда преизбран, ще продължа да се боря и през втория си мандат", обеща на зрителите с видимо вълнение Обама.
Ромни пък в заключение отново нападна Обама, като по същество повтори казаното от него дотук, но в синтезиран вид:
"Ако бъде избран, ще създам 20 млн. нови работни места. Ако настоящият президент бъде преизбран, ни очакват още по-ниски доходи и хронична безработица. Същото е и по отношение на сигурността на страната. Обама планира съкращения във военната сфера. Аз няма да правя такива, ако бъде избран. Защото искам силна Америка".
До 6 ноември, когато са президентските избори, двамата кандидати ще се срещнат в още два тв дебата. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар