Това, което виждаме в Бюджет 2013 е липсата на смелост за по-сериозно преразпределение в бюджета. Това каза пред бТВ президентът на КНСБ Пламен Димитров в разговор за бюджет 2013 г.

За разлика от друг път, когато имаме консервативни приходи, сега имаме приходи, които са близо до заложените възможности. Но продължаваме да мислим, че има резерви, сивата икономка не е атакувана и там КНСБ вижда ресурс и възможности, заяви Димитров.

Той избори няколко мерки, които трябва да се вземат, за да има по-високи приходи. Според него, трябва да бъдат дадени исканите от НАП мерки за дознания, ограничаване разплащането е брой. "Имаше праг от 5000 лева за разплащане в брой. Друга мярка за по-високи приходи е криминализирането на укриването и неплащането на вноски. НАП трябва да може да прави и ревизии по аналог. Не може един главен готвач по морето да получава заплата 2500 лева, а да го осигуряват на 500 лева", възмути се Димитров. Той добави и че друга мярка е и мъничко да увеличим дефицита.

От своя страна Николай Николов, експерт в КТ "Подкрепа" коментира, че е трябвало от началото на 2013 г. да се усъвършенства експертизата на работоспособността – ТЕЛК-овете.

"Не е важно колко даваш, а как го даваш, защото понякога се изливат огромни пари, а нямат никакъв ефект и не достигат до този, когото трябва", посочи Николов, като уточни, че от КТ "Подкрепа" не са съгласни с диференцирано увеличаване на пенсиите.

Пламен Димитров посочи за майчинските, които в момента са 240 лева за втората година от отглеждане на детето, че могат да се търсят варианти за вдигането им до 290 лева от 1 юли. "Това би могло да стане. Могат да се търсят варианти", обясни Димитров. /БГНЕС