Беше извършена огромна по обем работа за тези 10 месеца. Единствено чрез международно сътрудничество и обмяна на практики в областта на борбата с киберпрестъпленията може да се постигне успех на правоохранителните органи за борба с тези заплахи.
Това заяви Димитър Георгиев, зам.-министър на вътрешните работи, предаде репортер на БГНЕС.
Проектът за подобряване на националната платформа за борба с киберпрестъпността, е направен в партньорство със звена на Франция и Италия, както и Международната академия за борба с киберпрестъпления. Проектът е разделен на два основни сегмента - обучение на полицаи, съдии и прокурори, както и подобряване на техническото състояние на българската киберплатформа. В резултат на проведените дейности, месечните посещения в сайта са се увеличили до 30 000.
С този проект България затвърждава своето място като коректен партньор в международен план и в участието си към Международната академия за борба с киберпрестъпността, продължи Димитров. За хората и гражданите добавената стойност е популяризирането на страницата, която може да ги предпази от невидимите опасности в киберпространството, заяви той.
Борбата с киберпрестъпността е важен приоритет както за Италия, така и за ЕС като цяло, заяви Марко Контичели, посланик на средиземноморската страна у нас. По негова информация това е нелегален бизнес, оценен на 8 млрд. и 120 млн. долара. Необходимо е международно сътрудничество за да бъде нашата борба ефективна, конкретни реакции, които да включват правните органи, обществото и частния сектор, допълни посланикът.
Този проект имаше някои важни функции, които се изразяват в модернизация на нормативната и материалната база за борба с киберпрестъпността, продължи Контичели. Проектът е ръководен от Пощенска и комуникационна полиция, специален клон на италианската полиция, която вече е постигнала успешно сътрудничество с българските си колеги, обяви той. Като конкретен пример посланикът посочи съвместна акция на двете страни през 2007 г., след която са арестувани 17 души, фалшифициращи кредитни карти.
Това е един проект, който вече носи плодове, допълни Филип Отие, посланик на Франция у нас. "Този проект е плод на сътрудничеството между нашите страни и ние сме много щастливи, че успяхме да споделим нашия опит. Днес киберпрестъпността е приоритет, това е едно явление, което прогресира. Посредством кибератаки са жертви най-различни институции, като Европейската комисия", каза посланикът.
Еволюцията е нещо нормално, киберпрестъпниците стават все по-професионални, много често действат в полза на различни криминални организации, продължи Отие. "В отговор на заплахите в интернет, кампаниите по превенция са абсолютно необходими. Сърфиращите в мрежата могат да се предпазят много лесно, като спазват прости правила, например редовно да сменят паролите си", разясни посланикът. Необходимо е да съвместим свободата и сигурността, да бъде адаптирано сътрудничеството между полицейските и съдебните власти, каза още Отие.
Трябва да се реши въпросът с прилагането на Конвенцията от Будапеща, която е подписана от България, Италия и Франция, и цели да подобри съвместната работа за борба с киберпрестъпността, продължи посланикът. Един от проблемите е свързан с разликата в нормативните рамки на всяка страна, поясни той. От страна на МВР френските и италианските ръководители на проекта бяха наградени с плакети. /БГНЕС
Коментари
Чочо
Нещо да кажете за най-големия кибирпрестъпник в България - Цецо.