Имаме ясна стратегия, ще продължим да подкрепяме сектора и няма да се поддадем на провокации от екологични организации, които всяват спекулации без доказателства. Това каза министърът на икономиката Делян Добрев, който излезе при протестиращите металурзи и миньори, предаде репортер на БГНЕС.

В столицата над хиляда протестиращи миньори, металурзи и химици блокираха движението по улица "Г.С. Раковски" и окупираха сградата на МИЕТ. Митинг-шествието е организирано от КНСБ и КТ "Подкрепа". Акцията е за запазване на работните места в рудодобива и срещу необоснованите нападки, изказвания и натиск върху българската минерално-суровинна индустрия, според тях.

Има институции в тази държава, те се грижат за опазването на околната среда и спекулации, неподкрепени с доказателства, няма да ни накарат да променим своята политика. Протестирате срещу псевдоекологични организации в подкрепа на дейностите на МИЕТ и МОСВ, каза Делян Добрев. Той подчерта, че има минна стратегия и в последните години са се открили хиляди работни места в тази индустрия. Само от подадените концесии предстои да се открият над 5 хиляди работни места. Това са работни места с добри условия на труд и възнаграждения, заяви министърът.

Ще продължим да подкрепяме развитието на минната индустрия, защото тя показа, че дори и в сериозна криза расте. За миналата година тази индустрия е един от малкото сектори в българската икономика, които показаха завиден растеж, каза още Делян Добрев пред миньорите и металурзите.

Преди министърът да излезе и говори пред недоволните президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви: "Г-н министър, искаме да не се поддавате на екорекетьори, искаме да знаете, че миньорите, металурзите, цялата индустрия, двата синдиката, Минно-геоложкият университет, Минно-геоложката камара – всички, които милеят за минерално-суровинната индустрия, искаме да има национална стратегия за нейното развитие. Искаме това от правителството, което да гарантира стабилното бъдеще на нашите работни места". Той каза, че миньорите и металурзите не стават за политическа дъвка. "Ако някой иска да я дъвче, ще получи друго може би, но няма да му хареса вкуса", каза Димитров. Не сме против този или онзи, искаме си работните места. Искаме си заплатите и никой да не ни пречи да работим и живеем достойно в нашата страна, продължи синдикалният лидер. Той каза, че този протест е именно за това да бъдат чути от управляващите. "Тук сме, за да дадем ясен отпор на тези, които се опитват на наш груб да извлекат ползи и политически дивиденти. Ако някой си прави тези сметки, е сбъркал", каза още Пламен Димитров.

БГНЕС припомня, че вчера в столицата се проведе протест пред екоминистерството на представители на инициативни комитети и екологични организации от Средногорието, където работят няколко големи предприятия.

Гражданите, които вчера поискаха оставката на екоминистъра Нона Караджова и целия й екип, смятат, че в МОСВ има корупция, конфликт на интереси и пропиляване на евросредства от администрацията.

Те поискаха да се обърне внимание на село Челопеч заради напуканите къщи, въздуха, който диша населението и замърсяването. Освен в миньорското село тежко е положението и в Златица, който според протестиращите, градът е ограбван от работещите в района чуждестранни предприятия. "Питам кога ще дойде министър Караджова в Златица, в нашия район, където се тровят 25 000 души? Всичко е поразено, всичко е болно, в Златица всичко е отровено. Хората там живеят в една среда, в която почвата е лилава, дървета няма, природа няма. Министерски съвет обявява Средногорието за гореща екологична точка, а в същото време позволява предприятията там да извозват арсен, да използват в пъти по-големи количества експлозиви за добиването на ценни метали. Дори в Намибия същите тези предприятия работят спазвайки всички световни екологични изисквания, а в България не го правят", казаха недоволните. /БГНЕС