Отбелязваме развитието от вчера в България по време на клетвата в Конституционния съд, заяви говорителят на ЕК Марк Грей, който е представил официалната позиция на ЕК, предаде БНР.
"Отбелязваме важния вътрешен дебат, който се провежда в България по този въпрос. ЕК отново подчертава важността, която отдава на общия принцип за прозрачност и на това на високи длъжности да бъдат избирани личности, които изпълняват всички критерии за необходимите качества и за почтеност", каза още говорителят на ЕК и припомни, че това е казвано многократно и в различните мониторингови доклади на ЕК. ЕК се надява, че тези принципи ще бъдат спазвани изцяло до финализирането на този процес.
Също така ЕК подчертава важността на спазването на тези принципи и в предстоящите процедури по избор, като например тази на главен прокурор. Марк Грей казва още, че ЕК ще проследи внимателно развитието на събитията през следващите месеци. Позицията е била прочетена от предварително подготвено изявление.
БГНЕС припомня, че вчера президентът Росен Плевнелиев си тръгна от церемонията по полагане на клетва от конституционните съдии. Оттеглянето на президента се случва за първи път и е прецедент в историята на Конституционния съд от 1991 година, когато е основан. Плевнелиев обясни, че няма да присъства на полагането на клетва на съдия Венета Марковска като конституционен съдия. Президентът си тръгна, след като първите трима, избрани за конституционни съдии, положиха клетва - Георги Ангелов, Борис Велчев и Анастас Анастасов. Така Венета Марковска не успя да положи клетвата си като конституционен съдия, защото в Закона за КС е записано, че клетвата се полага само в присъствието на президента.
На 31 октомври без дебати депутатите от мнозинството, независими депутати, от ДПС и някои от ПГ на КБ избраха зам.-председателя на НС Анастас Анастасов и Венета Марковска, зам.-председател на ВАС, за членове на Конституционния съд (КС) от парламентарната квота.
След избора Европейската комисия (ЕК) обяви, че може да изготви допълнителен доклад за правосъдието и вътрешните работи в България и преди края на следващата година. Предупреждение дойде именно по повод новите съдебни назначения. От ЕК посочиха, че имаше сериозни съмнения за търговия с влияние и корупция по отношение на един от кандидатите, каза говорителят, без да посочва име. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар