Родителите, чиито деца са се обаждали на тел. 112 за поставена бомба, носят административна отговорност - акт на стойност от 10 000 до 20 000 лева. Това каза Виолета Аланджийска, главен инспектор, началник група "Детска престъпност" към СДВР, предаде репортер на БГНЕС.
Наказанието е разписано в Закон за тел. 112. Аланджийска обясни, че до момента има разкрити 7 обаждания за поставени бомби. Причината за обажданията е нежеланието на децата да са в училище.
Всички, които се обаждали са непълнолетни - 14 до 15 години, сред тях има и момичета. Те са ученици на съответните училища. Звънят в междучасие. Те са плащали на този, който се обажда по лев или 60 ст. Разследващите установяват кръг от непълнолетни, който е много голям, защото около единия, който звънял има 4-5 човека приятелски кръг. Така 10 – 12 човека са установени до момента, от тях 5 са се обадили, други пък са знаели. Със сигурност глоба на родителите ще бъде наложена на тези пет деца.
"Рано или късно тези престъпления ще бъдат разкрити и извършителите ще си понесат отговорността, включително и родителската отговорност – ще бъдат глобени, защото това не може да продължава до безкрайност", каза Аланджийска. Тя предполага, че първото обаждане на 19 – ти ноември е пуснато съобщение във facebook. Има директори, които не искат да подписват декларация и така освобождават учениците за 24 часа при сигнал. "Но точно в тези училища се получават последващи обаждания в следващи дни, защото на децата явно просто не им се учи", посочи експертът.
В някои училища децата, тъй като са се обаждали на 112, но директорът не е реагирал и затова те са звънели на телефона на самия директор. За вчера такива обаждания са били две в професионалната гимназия по транспорт и енергетика. Обажданията като това не се наказват с глоба за родителите. "Но така си хващаме по-бързо и по-лесно", каза Виолета Аланджийска.
Тя посочи, че тези обаждания са престъпления и НК предвижда за тях наказания до две години. В едно от районите полицейски управления благодарение на тази кампания са разкрити и две стари обаждания за поставени бомби. Те са от 24 септември и от юни тази година.
"Боже колко сме глупави!". Така пък обикновено реагирали децата, след като разбирали как разследващите са стигнали до тях. не са отчели това, че техниката оставя следи и могат лесно да бъдат открити. Виолета Аланджийска подчерта, че техниката винаги оставя следи.
Освен основната причина за вълната – нежеланието на децата да бъдат в училище, друга причина е желанието да влязат в група. Няма гордост в децата, които са се обаждали, такава е имало само докато са се обаждали. "Непълнолетните ги моля да не се правят на герои, защото това не е геройство. Други неща са свързани с геройството", каза началника група "Детска престъпност"
Преписките ще бъдат изпратени в прокуратурата, прокурора ще се произнесе за абсолютно всички извършители. "При всички случаи ще бъдат наблюдавани при инспектор детска педагогическа стая", каза Виолета Аланджийска. /БГНЕС
Коментари
Анонимен
Келеши да им счупиш главите малко ще им е
Анонимен
Сега, да не стане - "Тате, дай 1000лв, инак звъня на 112.... и щр тр обзаведа с 10-20 хилядарки глоба"....
123
Никой родител не е виновен за безотговорните постъпки на децата си.Много крайна мярка е глобата от 20000лв.Нека като се установи кой ученик е виновен да бъде изключен без право да учи в града който живее.Да видим тогава дали ще му дойде на ум да върши такива глупости.Откъде ще вземат родителите толкова пари като се има впредвид безработицата.