Трима кандидати са предложени във Висшият съдебен съвет (ВСС) за главен прокурор. Това са Сотир Цацаров, Галина Тонева и Борислав Сарафов, предаде репортер на БГНЕС.

Кандидатурата на Сотир Цацаров беше първата обявена официално кандидатура за главен прокурор. Той е съдия и председател на Пловдивския окръжен съд. Сотиров бе предложен на 8 ноември от седем от членовете на ВСС. Зад кандидатурата на Цацаров застанаха Михаил Кожарев, Ясен Тодоров, Соня Найденова, Магдалена Лазарова, Каролина Неделчева, Галя Георгиева и Светла Петкова.

Галина Тонева е другата предложена кандидатура. Петимата членове, които предложиха Тонева, са Юлия Ковачева, Галина Карагьозова, Румен Боев, Калин Калпакчиев и Камен Ситнилски. Тонева в момента е заместник на главния прокурор при ВКП.

Третият кандидат за главен прокурор е Борислав Сарафов. Кандидатурата му предложиха също пет членове на ВСС - Юлиана Колева, Георги Колев, Димитър Узунов, Милка Итова и Мария Кузманова. Сарафов е ръководител на Специализираната апелативна прокуратура. Неговата кандидатура бе представена от председателя на ВАС Георги Колев. Той посочи, че Сарафов има професионални, лидерски качества. Колев изтъкна, че прокурорът е награждаван многократно, включително и от ВСС.

На 8 ноември кадровиците приеха процедурни правила за избор. Според тях кандидатите ще се изслушват по поредността на постъпване на кандидатите и ще се гласуват по електронен път. Това предизвика бурни реакции в обществото, заради съмненията, че правилата са в полза на един кандидат – първият, чиято кандидатура беше внесена – Сотир Цацаров. Така тази седмица самият Цацаров изпрати писмо, в което иска да бъдат променени правилата за избор. В него той посочва обаче само тази част, която се отнася поредността на изслушване на допуснатите кандидати.

Преди началото на заседанието правосъдният министър Диана Ковачева запозна кадровиците в съдебната ни система с писмото на кандидата за главен прокурор Сотир Цацаров за процедурните правила за избор. Писмото вече е разпределено на комисията по правни въпроси.

Председателят на ВКС проф. Лазар Груев поднови своето предложение за провеждането на избор. Той помоли да се постави и въпросът за начина на гласуване – чрез електронно гласуване или чрез бюлетина. "Ние сме юристи и говорим за избор. Изборът не е нищо друго освен волеизявление и то такова, което е еднократно и едновременно волево действие", посочи Груев. Той обясни, че само тогава има избор. Професорът посочи, че дори тогава, когато се гласува, чрез електронна система по света се осигурява еднократно и едновременно волево действие.

Номинации за главен прокурор могат да бъдат правени до края на заседанието на кадровиците днес. Вероятността за нови кандидатури обаче е малко вероятна. В момента функциите на главен прокурор ги изпълнява директорът на НСлС Бойко Найденов, тъй като предишният главен прокурор Борис Велчев подаде оставка 3 месеца преди изтичането на мандата му и е назначен за конституционен съдия. /БГНЕС