Ние загубихме година и половина, няколко години ще внасяме шистов газ от Турция, заради изключително недалновидна политика, която се води. Това заяви Димитър Иванов, председател на Движението за енергийна независимост (ДЕН), предаде репортер на БГНЕС.

Трябва да се окаже натиск върху парламентарното мнозинство, ако видим, че продължават да шикалкавят, ще инициираме референдум по темата по време на следващите парламентарни избори, добави Иванов. Според него няма никакви данни, че шистовият газ е екологично опасен, а всички тези страхове са насаждани.

Иванов определи шистовия газ като забележим начин да се преодолее кризата, като цитира развитието на добива и пазара на ресурса в САЩ. "Европа няма алтернатива, България няма алтернатива, ако не се обърне към този ресурс. Тук става въпрос за конкуренция, работни места, бъдеще. Еколозите с техните страхове не могат да бъдат пречка, технологиите се развиват всеки ден", заяви председателят на ДЕН.

Българското общество беше в голяма степен измамено, решението за мораториум беше наложено заради технологията фракинг, каза енергийният експерт Христо Казанджиев. Под флага на забраната се забрани изобщо проучването за шистов газ, добави той. "Всъщност забраната е върху това българският народ да знае има ли нещо в недрата на България – газ или нефт", заяви Казанджиев.

Ако българските потребители искат да ползват собствените си подземни природни богатства, трябва да се махне този мораториум, продължи той. "Българският закон не е лош, той казва, че всяка технология, опасна за околната среда, се забранява. И в този случай имаме едно политическо решение, което ползва онези, които не искат шистовият газ да се добива", каза още експертът.

Според Димитър Иванов постигнатото 20% намаление на цените на природния газ за следващата година е постигнато заради местния добив, тъй като "Газпром" е намалила цените за доставки. Според колегата му Казанджиев, индексацията на цената се базира на бързо покачващите се критерии. В краткосрочен план ще има сравнително нормална цена на газа, но в бъдеще темпа на нарастване ще бъде много по-бърз, поясни той.

Критики бяха отправени към "Газпром" за нежеланието за предоставяне на достъп на трети страни по проекта "Южен поток". По информация на Димитров това не само намалява възможностите за диверсификация, но директно противоречи на третия либерализационен пакет на ЕС. Според Казанджиев "Южен поток" е без съмнение политически проект, тъй като е подписан без да са записани основни параметри по работата на газопровода.

И двамата експерти заявиха, че основни негативи от "Южен поток" в страната ни ще понесе проектът "Набуко", като и двамата очакват проектът да се забави, вероятно заради процедурата по ОВОС. Димитров и Казанджиев също се обединиха в твърдението, че за разлика от България, за Европа приоритетен проект е "Набуко".

Дебатът тепърва започна по "Южен поток" и газовите доставки, заяви Димитров. "В този смисъл българското правителство трябва да си поеме отговорността ясно. Ще реализира ли европейска енергийна политика, или руска и газпромовска? Има избори след 6 месеца, ако правителството иска да се държи като посредник на "Газпром", то ще бъде изключително затруднено на тези избори", предупреди председателят на ДЕН.

Всички си спомняме какво беше преди 10 дни – ураган, продължи Димитров. "Пропаганден ураган за успехи. Само че ураганът минава, след това започва разчистването на пораженията. Така ще се случи и с тези теми – ураганът ще си отиде и после месеци наред ще анализираме какви са последствията от тези неща", заяви той.

По отношение на референдума за ядрена енергетика Димитров бе категоричен, че това е опит на правителството да се скрие зад вота на хората. Според него нова ядрена централа не е нужна на страната в следващите 10-15 г., а единственото, което трябва да се случи с оглед на енергетиката, е увеличаването на 5 и 6 блок на АЕЦ - Козлодуй. Нашата надежда и призив е хората да разберат това какъв огромен фарс е, който застрашава както интересите на държавата, така и техните лични интереси, добави председателят на ДЕН.

Ако искаме ниска цена на електроенергията, тя трябва да се произвежда от АЕЦ "Козлодуй", продължи Димитров. "Това е златната кокошка. Енергийната мафия, която е ненаситна на пари да присвоява от проекти иска нова централа, за да печелят стотици милиони. Никой не може да произвежда ток в рамките на 5 стотинки, както прави АЕЦ - Козлодуй", заяви той. Според Димитров отказът и пренебрежението на този референдум, е най-правилното решение. /БГНЕС