Три бяха основните теми, по които разговаряха президентът на САЩ Барак Обама и българският премиер Бойко Борисов: разследването на атентата в Бургас, енергийната сигурност на Балкана и хода на съдебната реформа в България.

Това стана ясно след края на срещата между двамата във Вашингтон. "Трябва да отбележа отличната съвместна работа срещу тероризма, за което благодаря на премиера Борисов", заяви Обама след приключването на срещата, цитиран от БНР.

Българския премиер заяви още, обръщайки се пряко към Обама: "Всички в България се трогнаха, че вие лично се обадихте да изкажете съболезнованията си на близките на загиналите в атентата в Бургас. България и САЩ са рамо до рамо не само в разследването на този терористичен акт, но и в Афганистан".

Борисов отбеляза, че българската делегация е положила цветя и венци на гробището "Арлингтън". "Имаме и много загинали български войници. Начинът по който вие се грижите за (близките на) вашите загинали е затрогващ".

Борисов отново подчерта, че българските и американските служби работят в синхрон при разследването на атентата в Бургас. "На този етап не може да се посочи прекия извършител на атентата", заяви той.

"Темата е много сериозна. С президента Обама се обединихме около това, че не можем да имаме пръстовите отпечатъците и да не разкрием извършителя", каза още Борисов. Обама, от своя страна, отбеляза, че "трябва още да се работи по случая".

По отношение на България Борисов подчерта, че "това е държава, давана за пример в ЕС като стабилност, с нисък външен дълг". Обама се изказа положително за ролята на София на Балканите, наричайки страната "опора на сигурността", а Борисов - "ефективен световен лидер".

Американският президент показа отлична информираност по отношение на това, че българската диаспора е представена сериозно в Чикаго, за който Обама говори като за "един български град".

БГНЕС